7 ماه زندان بخاطر فعالیت در حوزه “زبان مادری”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،امیر ستاری فعال ملی و مدنی آذربایجان به 7 ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

ستاری در یازدهم دی ماه سال 1396 از طرف نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

وی به اتهام  “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی ایران” در دادگاه انقلاب استان آذربایجان شرقی محاکمه و به حبس تعزیری محکوم شده است.

پیشتر امیر ستاری به اتهام “فعالیت در فضای مجازی” در شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به 6 ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که این پرونده در حال رسیدگی در دادگاه تجدید نظر تبریز قرار دارد.

گفتنی است ایران کشور 80 میلیونی و سرزمینی کثیرالمله٬ کثیرالمذهب و کثیرالدینی است که از اقوام٬ مذاهب و ادیان متعددی برخوردار می باشد. در ایران بترتیب ترکها (آذربایجانیها٬ ترکمنها٬ قشقائیها٬ افشارهای خراسان٬ خلجها٬ قزاقها…)٬ فارسها٬ عربها٬ لورها (بختیاریها٬ لکها…) کردها( کرمانجي،گوراني٬ مکري، سنندجي، سوراني…)٬ مازنیها٬ گیلها٬تاتها٫ تالشها٬ گالشها٬ ارامنه٬ آسوریها٬… و مذاهب شیعه٬ سنی (شافعی٬ حنفی٬ حنبلی)٬ دراویش و اهل حق٬ بهائیان و ادیان مسیحی (کاتولیک رومی، پروتستان، ارتدکس٬ انگلیکان…)٬ زرتشتی٬ یهودی٬ صابئی … و همچنین ناخداباوران زندگی می کنند.

علی رغم اینکه دستکم 40 درصد ساکنان ایران ترک ها می باشند  اما ترک ها بهمراه دیگر ائتنیک ها از حق آموزش به زبان مادری محروم هستند و مدام فعالان این حوزه در این کشور بازداشت و مورد محاکمه با اتهامات واهی قرار می گیرند.

 

رفتن به نوارابزار