63 درصد استان ترک نشین خراسان شمالی درگیر خشکسالی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مجید بیجندی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه 97 درصد استان ترک نشین خراسان شمالی درگیر لایه های مختلف خشکسالی است، اظهار داشت: بر اساس آخرین آماری که تا پایان مهر ماه به دست آمده فقط حدود 1.2 درصد در بخش غربی استان در شهرهای گرمه و غرب مانه و سملقان و فاروج در بخش خشکسالی نرمال قرار دارد.
وی با بیان اینکه 4.7 درصد استان در حوزه خشکسالی خفیف و 9.4 درصد متوسط است، افزود: 21.3 درصد گستره استان در منطقه راز و شهرستان اسفراین نیز دچار خشکسالی شدید و 63.4 درصد در شمال شهرستان های شیروان، بجنورد، جاجرم و شرق شهرستان مانه و سملقان در حوزه خشکسالی بسیار شدید هستند.
بیجندی به انواع خشکسالی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: اولین علائم خشکسالی را هواشناسی اعلام می کند و بر اساس شاخص های مرتبط با هواشناسی این رخداد را بر اساس کاهش میزان بارش و افزایش دما هشدار می دهد.
وی خشکسالی کشاورزی را در رده بعدی دانست که تاثیرگذاری زیادی بر این حوزه دارد و گفت: این نوع، باعث ایجاد خشکسالی هیدرولوژیکی می شود که تاثیر مستقیمی بر آب های زیرزمینی دارد.
وی حلقه نهایی این روند را خشکسالی اقتصادی و اجتماعی دانست که به صورت مستقیم بر مردم و مهاجرت آنها به مناطق پرآب و حاشیه نشینی به دلیل کاهش درآمد بویژه در بین کشاورزان و تولیدکنندگان تاثیرگذار است.
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی یادآور شد: آنچه که در خراسان شمالی و بیشتر نقاط کشور درگیر آن هستیم در محدوده خشکسالی هیدرولوژیکی و اقتصادی و اجتماعی قرار دارد که عبور از این مراحل و بازگشت به شرایط نرمال امری بسیار پیچیده است.
وی اظهار داشت: رسیدن استان به این مرحله از خشکسالی چندین سال زمان برده بنابراین باید زمان بسیار بیشتری سپری شود تا با برنامه ریزی بتوانیم از شرایط خشکسالی شدید عبور کنیم.
بیجندی گفت: در این شرایط در بهترین حالت باید امیدوار به بارش نزولات جوی و بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی باشیم تا وضعیت بهبود یابد.
مدیرکل هواشناسی با بیان اینکه در آینده نگری ما در پیش بینی بلندمدت حوزه خشکسالی افق امیدوار کننده ای ترسیم نمی شود، تنها راه حل موجود را در مدیریت و سیاستگذاری درست منابع آب توسط دستگاه های ذیربط در حوزه توزیع و مصرف آب دانست.
بیجندی تاکید کرد: مدیریت درست منابع آبی باید ملکه ذهن همه شود تا با توجه به شرایط اقلیمی و طبیعی از آب به عنوان مهمترین عامل حیات درست استفاده کنیم.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه بیشترین میزان مصرف آب نیز در بخش کشاورزی است باید دستگاه های ذیربط از جمله جهادکشاورزی، بهره برداران را به سمت کشت محصولات کم آب طلب و پربازده و استفاده از سیستم های نوین آبیاری سوق دهد.
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی در ادامه میانگین بارش استان از ابتدای مهر تا 26 آبان ماه سال گذشته را 11.8 میلی متر اعلام کرد و گفت: این میزان در مدت مشابه امسال 24 میلی متر بوده که رشد افزون بر 100 درصدی داشته است.
میانگین بارش سالانه استان خراسان شمالی حدود 240 میلی متر است.
استان 28 هزار کیلومتر مربعی خراسان شمالی افزون بر 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.