“40 میلیون ایرانی در فقر بسر می برند”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،علی دینی ترکمانی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی اعلام کرده است 40 میلیون ایرانی در فقر بسر می برند.
او در این رابطه ادامه داده است ما بحث انفجار جمعیت را در دهه 1360داشتیم و کم کم مشکلات انباشته شد و موجب خشم مردم در طیف‌های مختلف شد. اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند افق روشنی پیش رو نیست.
وی اظهار داشته است طبق آمار رسمی نزدیک به 12 درصد نرخ بیکاری داریم اما نزدیک 25درصد سرپرست خانوار های ایران  بیکار هستند. 10 میلیون نفر از 20 میلیون جامعه کار حداقل حقوق رامی‌گیرند.
به گفته ترکمانی، بی اعتمادی شدیدی از جانب مردم به مسئولان وجود دارد و به همین دلیل پروژه‌هایی مانند خودحذفی یارانه شکست می‌خورد. در زلزله کرمانشاه این مورد را دیدیم. بر اثر نابرابری، توسعه نامتوازن منطقه‌ای در مناطق مرزی و شهرهایی مثل تهران مشکلاتی وجود دارد و به همین دلیل بیشتر ناآرامی هم در جاهای کمتر توسعه‌یافته رخ داد.
ترکمانی تاکید کرده است در حوزه حقوق شهروندی با بحران روبرو هستیم از نظر افکار عمومی عدالت و آزادی مدنی موجود نیست.
وی یادآور شده اشت کسی که همه چیز خود را از دست داده به کف خیابان می‌آید و دنبال خواسته‌هایش است. شکست بازاری قابل جبران است اما شکست نظام‌مند به راحتی قابل جبران نیست. ما قبل از انقلاب از ترکیه جلوتر بودیم اما اکنون درآمد سالانه ترکیه دوبرابر ما است. بنابراین در سطح منطقه و جهان با بحران مواجه هستیم اول شدن در منطقه رویایی بیش نیست. علل اصلی آن این است که مراکز تصمیم‌گیری تو در تو نهادی بیش اندازه داریم.
او اشاره کرده است ما قوه‌های دیگری داریم که تداخل ایجاد می‌کند و موازی کاری پیش می‌آید و فساد بوجود می‌آید و در نهایت پدیده‌ای شکست هماهنگ‌سازی بوجود می‌آید. دولت به معنای واقعی بسیار بزرگ است چون نهادهای بودجه‌خوار زیادی دارد و نسبت هزینه عمرانی به هزینه اجرایی بسیار زیاد است. حدود 80درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری می‌شود اما در عمل 100 درصد بودجه صرف هزینه جاری می‌شود. این نهادها می‌توانند چوب لای چرخ دولت بگذارند.
ترکمانی بیان داشته است باید زیرساخت حقوقی قدرت ما تغییر کند. یک راه این موضوع  با فهم مسئولین عالی از شرایط ممکن است مثلا با رفراندم بخشی‌هایی از قانون اساسی اصلاح شود این کمترین هزینه را دارد. اگر این راه بسته شود طبعا جامعه به سمت موج‌های اعتراضی خشن‌تری می‌رود که کل کشور را درگیر می‌کند و مشخص نیست از دل آن چه سناریوهایی در میاد. راه حل اول گفت‌وگوی عمومی درباره مسائل عمومی است./ایلنا