3550 زندانی مهریه در کشور

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) به گفته مدیرعامل ستاد دیه، 3550 مرد ایرانی تنها به‌دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه پشت میله‌های زندان رفته اند؛ زندانیانی که این روزها سیر صعودی سکه بیشتر از افراد دیگر جامعه، برایشان به کابوس بدل شده است. شاید خیلی عجیب به نظر برسد اما همراه با افزایش التهابات بازار سکه و طلا، پرونده های طلاق نیز افزایش پیدا کرده و گویی بسیاری از زنانی که برای دریافت مهریه‌شان مردد بوده‌اند، تمایل بیشتری به دریافت مهریه پیدا کرده‌اند.

البته افزایش پرونده‌ها تنها ناشی از افزایش طلاق نیست، بلکه بسیاری از پرونده‌ها به جهت تعدیل تقسیط مهریه تشکیل شده است. حال با توجه به شرایط فعلی کشور و نابسامانی بازار سکه و طلا، این موضوع مطرح می شود که آیا معیار کنونی برای پرداخت مهریه (110 سکه) عادلانه است، این مسئله موجب شده که نمایندگان مجلس و کارشناسان ستاد دیه به دنبال راه حل برای کاهش فشار بر روی آقایان برای پرداخت مهریه باشند، از این رو و در این راستا، چندین جلسه کارشناسی برای رسیدگی به این موضوع برگزار شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه افزایش قیمت سکه باعث افزایش پرونده‌ها و زندانی‌ها شده است، گفت: در این صورت یا باید قیمت سکه را به زمان عقد زوجین محاسبه کرد و یا تعداد سقف پرداختی را کاهش بدهیم، اگر در این شرایط دستگاه‌قضایی و مجلس شورای اسلامی تدبیری نیاندیشند، به دلیل افزایش زندانی‌ها، ساماندهی زندان‌ها با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

بابایی صالح، با اشاره به اینکه طلاق و دریافت مهریه، یکی از بزرگترین آسیب‌های اجتماعی جامعه ما در حال حاضر است، گفت: با قیمت‌های چند ماه گذشته، جوان می‌توانست بعد از دو ماه کار کردن یک سکه با قیمت یک میلیون و خورده را پرداخت کند، اما در شرایط فعلی پرداخت سکه 4 میلیونی، به شدت‌کار سخت و غیر ممکنی است و در نهایت روانه زندان خواهد شد. این موضوع یک آسب جدی برای کشور ما است.
خبرگزاری مجلس*