31 ژانویه / روز میلاد محمد امین سولزاده

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، محمد امین رسولزاده، بنیانگذار جمهوری آذربایجان، در 134 مین سال میلادش در باکو گرامی داشته شد.

برخی از احزاب سیاسی و سازمان های غیر دولتی آذربایجان در باکو پایتخت این کشور همزمان با روز میلاد رسولزاده در محل تولدش در روستای نوخانی گردهم آمده و ضمن خواندن سرود ملی آذربایجان در پای مجسمه یادبودش تاج گل نهادند.

در این گردهمایی صدها تن از شهروندان آذربایجانی در حالیکه پرچم های آذربایجان را در دست داشتند اقدام به سخنرانی در مورد زندگی، اقدامات و اندیشه های این بزرگمرد جهان ترک و آذربایجانی کردند.

 

محمد امین رسولزاده، بنیانگذار جمهوری آذربایجان (1920-1918) در روستای نوخانی باکو در روز 31 ژانویه سال 1884 متولد شد.

وی در دوران جوانی فعالیتهای گسترده ای را علیه حکومت تزار در آذربایجان شمالی انجام داد و با حضور در روزنامه ها و أحزاب مخالف، از هویت و شخصیت ملت آذربایجان و همچنین آزادی و عدالت دفاع نمود.

رسولزاده به دلیل افزایش فشارها از جانب حکومت تزاری روسیه در سال 1909 محبور به مسافرت به ایران شد و در این کشور با توجه به اینکه نیمی از جمعیت آنرا ترکها اعم از آذربایجانیها و ترکمنها و قشقائیها… تشکیل می دهند مقالاتی را در روزنامه عصرنو در دفاع از آذربایجان، آزادی و عدالت به رشته تحریر دراورد. اما فشارهای مسکو بر ایران نیز فزونی یافت و رسولزاده بالاجبار راهی ترکیه شد تا در این کشور از حقوق ترکها و آذربایجانیها دفاع کند.

وی سپس راهی باکو شد و ضمن عضویت در حزب مساوات آذربایجان بعد از 4 سال به ریاست این حزب برگزیده شد.

در 28 ماه می سال 1918 محمد امین رسولزاده به عنوان رییس شورای ملی آذربایجان همزمان با فتحعلی خان خوییسکی نخستین جمهوری مشرق زمین را تحت عنوان جمهوری آذربایجان تاسیس کرد که از جانب بسیاری از کشورهای جهان به رسمیت شناخته شد. این جمهوری صرفا دربرگیرنده بخشی از سرزمینهای تاریخی آذربایجان در شمال رود ارس بود.

اما جمهوری آذربایجان که امیدهای بسیاری را برای آغاز و نشر دمکراسی در آذربایجان جنوبی، توران، ایران، خاورمیانه و حتی سراسر مشرق زمین برانگیخته بود با حمله روسهای بلشویک و اشغال جمهوری آذربایجان و کشتار خونین ملت آذربایجان سقوط کرد.

این سقوط غمبار در حالی روی داد که بلشویکها رسولزاده را دستگیر کردند و وی را تحت الحفظ به مسکو و نزد جوزف استالین صدر حزب کمونیست وقت اتحاد شوروی فرستادند. رسولزاده با پیشنها همکاری استالین و پذیرش حضور جمهوری آذربایجان به صورتی داوطلبانه در ترکیب اتحاد شوروی به شدت مخالفت کرد.

محمد امین رسولزاده از مسکو خارج شد و برای مدتی در کشورهای فرانسه، فنلاند، لهستان، آلمان و سرانجام در ترکیه زندگی کرد.

این جمله بسیار معروف در مورد استقلال آذربایجان از آن وی است: پرچمی که یکبار برافراشته شود هرگز فرو نمی افتد.

محمد امین رسولزاده رییس جمهور و سیاستمدار متفکر، شجاع، میهن دوست، عادل و ژرف نگر آذربایجانی در روز 6 ماه مارس سال 1955 در شهر آنکارا پایتخت جمهوری ترکیه وفات کرد و پیکرش در آرامستان “عصری” در محله “جعبه جی” این شهر به خاک سپرده شد.

آرامگاه وی میعادگاه جوانان پرشور و شعور ترک، آذربایجانی، آزادیخواه و عدالت دوست از سراسر جهان است.