30 میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان آواره هستند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) صندوق کودکان ملل متحد به مناسبت 20 ژوئن، روز جهانی پناهجویان اقدام به انتشار اطلاعیه نمود.

بر اساس خبر منتشره در سایت دویچه وله، صندوق کودکان ملل متحد موسوم به یونیسف اعلام کرد: حدود 30 میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان در داخل یا خارج از کشور خود آواره هستند و بیش از نیمی از کسانی که به عنوان پناهجو شناخته می‌شوند، کمتر از 18 سال سن دارند.

بنا بر گزارش منتشره از سوی یونیسف، بحران‌ها و درگیری‌های متعدد در نقاط مختلف جهان عامل این پدیده اعلام شده است.

یونیسف از دولت‌ها خواسته است به مناسبت روز جهانی پناهجویان به کودکان پناهجو بهتر رسیدگی و از آنها بهتر حفاظت کنند و برای تأمین رفاه این کودکان راه حل‌های درازمدتی بیابند.

بنا بر آمار اعلامی از سوی یونیسف، همزمان با رشد بی‌سابقه شمار کودکان آواره و پناهجو، بخش بزرگی از آنها به بهداشت و درمان و آموزش دسترسی ندارند. تنها نیمی از این دختران و پسران کم‌سن و سال آواره به تحصیلات ابتدایی دسترسی دارند و کمتر از یک‌چهارم آنها به مقاطع تحصیلی بالاتر می‌رسند. همچنین تعداد کودکان و نوجوانانی که بدون سرپرست از بحران‌ها می‌گریزند یا به پناهجویی روی آورده‌اند، به رکوردی جدید رسیده است:

تعداد کودکانی که به تنهایی و بدون همراه بزرگسال مجبور به فرار از محل زندگی خود شده اند، در مقایسه با سال 2010 و 2011 پنج برابر افزایش یافته است. این رقم بین سالهای 2015 الی 2016 در حدود 300 هزار کودک و نوجوان گزارش شده است.

دختران و پسران آواره بی‌سرپرست اغلب قربانی تجارت انسان یا خشونت می‌شوند و یا مورد استثمار و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

بنا بر آمار یونیسف، حدود 28 درصد کل قربانیان تجارت انسان در جهان زیر 18 سال هستند.

مانوئل فونتن مدیر برنامه‌های اضطراری یونیسف در تشریح مشکلات کودکان آواره می‌گوید: مهم است که در روز جهانی پناهجویان خطرات و چالش‌هایی را که این کودکان هر روز با آن مواجه هستند در نظر آورد، این کودکان در غربت – صرف نظر از آواره، پناهجو یا آواره بودن در کشور خود – از نظر امنیت و سلامت اغلب با خطرات جدی روبه‌رو هستند. افزون بر این، برای دستیابی به آموزش و کمک که برای رشد آنها مهم است، موانع بلندی وجود دارد. کافی نیست که فقط روزی به نام این کودکان نامگذاری شود، باید به آنها امید، موقعیت و امنیت داد.

رفتن به نوارابزار