17 میلیون ایرانی در شرایط قرمز تنش آبی قرار دارد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران اعلام کرده است: امسال 17 میلیون نفر از جمعیت ایران در شرایط قرمز تنش آبی بسر می برند.

وی در نشست خبری امروز(5 تیرماه) به موارد زیر هم اشاره کرده است:

–  از 1157 شهر کشور 334 شهر دچار تنش آبی و 17 میلیون نفر در شرایط قرمز به سرمی برند و مشکل کشور و خط­ قرمز دولت در حال حاضر تامین آب شرب با کیفیت در شهر ها و روستا ها است.

– امسال برای تامین برق  200 مگاوات واردات برق و 300 مگاوات تولید در نیروگاه های پراکنده خواهیم داشت و امسال 4500 مگاوات کاهش تولید برق از نیروگاه های برق آبی خواهیم داشت.

– در افزایش 7 درصدی تعرفه آب و برق بدون تغییر ساختار، ​رفتار پرمصرف ها دیده نشده است که ما در این خصوص تعرفه مناسبی در بخش دولتی و خصوصی به دولت پیشنهاد خواهیم داد.

–  حجم بارش های امسال را در سال آبی 96-97 از مهرماه سال گذشته تا کنون 100 میلی متر مکعب است و در فصل بهار مقدار قابل توجهی از این کمبود جبران شده است که با این شرایط ­هم اکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته 26 درصد کم بارشی در کشور وجود دارد که در برخی از استانها شرایط به مراتب بدتر است از جمله هرمزگان با 70 درصد کاهش،​ کرمان با 58 در صد کاهش،​سیستان و بلوچستان با 73 درصد و فارس با 56 درصد کاهش مواجه هستند.

 

رفتن به نوار ابزار