15 آواره سوری در مرز اردن از گشنگی و تشنگی جان باختند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) پانزده آواره سوری که از استان درعا در جنوب غرب سوریه به منطقه مرزی این کشور با اردن فرار کرده بودند بر اثر گرسنگی، تشنگی و بیماری جان خود را از دست دادند.

پانزده آواره سوری که از حملات رژیم اسد و حامیانش به استان درعا در جنوب غرب سوریه خانه و کاشانه خود را ترک کرده و به منطقه مرزی با اردن فرار کرده بودند بر اثر گرسنگی، تشنگی و بیماری های ناشی از شرایط نامساعد آب و هوایی جان خود را از دست دادند.

ساکنان درعا که خانه و کاشانه خود را ترک کرده و خواهان عبور از مرز اردن هستند روزهاست بدون داشتن چادر و سرپناهی در گرمای شدید بدون آب به سر می برند.

گرمای بالای 43-45 درجه سانتیگراد و بادهای صحرایی شرایط را برای آوارگان سوری غیرقابل تحمل کرده است.

ابراهیم جواد، سخنگوی اتاق عملیات مرکزی که مخالفان نظامی اهل درعا تاسیس کرده اند در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی اعلام کرد که غیرنظامیانی که از درعا به سوی مرز اردن در حال فرار هستند با خطرات بزرگی مواجه هستند.

وی گفت: پانزده پناهجو شامل 2 زن، یک فرد مسن و 12 کودک بر اثر گزیدگی حشرات، تشنگی و بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده جان خود را از دست دادند.

طی 10 روز گذشته براثر شدت گرفتن حملات هوایی حداقل 150 هزار ساکن درعا ناچار به مهاجرت به مرز سوریه با اردن شده اند.

آمریکا و انگلستان که پیش از این با همکاری ارتش اردن به مخالفین حاضر در خط مرزی، کمک می‌ کردند، پس از توافق با روسیه به این امر پایان دادند. رژیم اسد و ایران در 20 ژوئن جاری، با وجود تمام هشدارهای آمریکا، برای کنترل بخش جنوبی سوریه عملیات نظامی جدید در استان درعا آغاز کردند.

حداقل 150 هزار غیرنظامی از اهالی این مناطق برای فرار از حملات شدید نیروهای رژیم اسد وادار به مهاجرت به مرز سوریه با اردن و اسرائیل شده و دست کم 97 غیرنظامی دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که استان های درعا و قنیطره در جنوب غرب سوریه در ماه مه سال 2017 طی مذاکرات آستانه به عنوان منطقه کاهش تنش اعلام شد. روسیه، آمریکا و اردن نیز دو ماه پس از آن طی مذاکراتی این مناطق را به نوعی یک منطقه امن معرفی کرده اند.

سازمان ملل متحد نیز هشدار داده است که زندگی 750 هزار نفر در استان درعا در معرض خطر قرار دارد.

رفتن به نوارابزار