1057 میلیارد بودجه برای شورای 10 نفره نگهبان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی نوشته است که بودجه شورای نگهبان قانون اساسی ایران 1057 میلیارد تومان است.

این روزنامه در شماره امروز یکشنبه 1 بهمن/ 21 ژانویه با نوشتن این مطلب در ادامه می پرسد: «چه کسی اینقدر پول توجیبی دارد؟» و سپس از دبیر شورای نگهبان درخواست میکند که مسئولانی را که پول توجیبی کلان دارند معرفی کند.

به گزارش این روزنامه، کدخدائی سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به مطلبی درباره افزایش بودجه سال آینده این شورا، گفته است: «آنهایی که انتقاد می‌کنند به سازمان برنامه و بودجه و دیوان محاسبات دسترسی دارند و می‌توانستند اطلاعات دریافت کنند ولی بودجه شورای نگهبان چیز زیادی بیشتر از پول تو جیبی برخی از مسئولین نیست.» اما نوشته امروز روزنامه جمهوری اسلامی این مبلغ این “پول تو جیبی برخی مسئولان” را اعلام می کند و می گوید: “بودجه پیشنهادی مربوط به شورای نگهبان برای سال 1397 مبلغ 1057 میلیارد تومان است”.

این روزنامه در ادامه با طعنه ای به این مطلب می نویسد: « پیدا کنید برخی مسئولین را که پول تو جیبی آنها نزدیک این مبلغ است. اگر پیدایشان کردید ما را هم باخبر کنید تا در روزنامه به مردم معرفیشان کنیم». این بودجه در حالی به این نهاد تعلق می گیرد که کارکرد این نهاد از ابتدای انقلاب ایران در سال 1357 تا کنون همواره زیر سوال بوده است. به عنوان مثال این نهاد وظیفه دارد که مصوبات مجلس را تایید کند و نیز در انتخابات (تمامی انتخابات) صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد شرکت کننده به عنوان کاندیدارا رد یا تایید کند. این نهاد 10 نفره در نزدیک به تمامی موارد آرایی برخلاف خواست و نیاز واقعی مردم صادر می کند.

از طرف دیگر، بودجه به این بزرگی در حالی به این شورای 10 نفره تعلق می گیرد که مردم در غرب آذربایجان هر روز بیشتر در خطر خشکیدن دریچه اورمیه و فجایع آن هستند و بودجه اندک لازم برای احیای این دریاچه تعلق نمی گیرد. در طرف دیگر، در جنوب غرب ایران، در خوزستان مردم هوای تمیز برای تنفس ندارند، اما بودجه مبارزه با آلودگی هوا در این استان نیز حذف می شود.

یکی از اصلی ترین عوامل تظاهرات ضدحکومتی سراسری اخیر ایران همین ناعدالتی در بودجه است، بودجه ای که سهم عمده آن بین نهادهایی چون شورای نگهبان، حوزه علمیه، مرکز نشر آثار خمینی و فرهنگستان زبان فارسی تقسیم شده است. دولت نیز برای جبران کسری بودجه، دست به چند برابر کردن اغلب نیازهای جامعه از جمله بنزین و نیز افزایش مالیات زده است، چیزی که خشم مردم را برمی انگیزد.