‎ صدور حکم زندان ، شلاق و جریمه دو تن از معترضین آزربایجانی سفر نخست‌وزیر ارمنستان به ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا)شعبه 112 دادگاه کیفری دو دادگستری تبریز به ریاست قاضی محمد علی پیری امروز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹٨ با صدور و ابلاغ رأیی یوسف سلحشور و داود محمودی دو تن از فعالین مدنی تبریز را که در جریان بازی تیمهای فوتبال تراکتورسازی آذربایجان و سپاهان اصفهان دستگیر شده بودند را هرکدام به دو سال زندان ، هفتاد و چهار ضربه شلاق و مشترکا دو هزارم دیه کاملِ یک انسان محکوم کرد.
‎حکم دیه برای این فعالین که شاکی آن نیروی انتظامی و یکی از مامورین آن می‌باشد قطعی و مابقی، قابل اعتراض و رسیدگی مجدد در دادگاه تجدید نظر اعلام شده است.
‎ دو تن دیگر از متهمین مندرج در این رأی و بنامهای فرشید بهادری و علی شاهینی که با اتهام شرب خمر روبرو بوده‌اند حکم برائت گرفته‌اند.

‎در حاشیه بازی تیمهای تراکتورسازی و سپاهان که در ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ برگزار شد، دعوت از پاشینیان در سالگرد قتل‌عام مردم خوجالی و دیدار آن با مسئولین عالیرتبه ایران از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، مورد اعتراض تماشاگران تورک قرار گرفت.

‎تماشاگران همچنین در واکنش به پارچه نوشته‌ی نصب شده در تجمع ارامنه باشگاه آرارت با حضور پاشینیان و با تیتر
‎ ” قاراباغ ، ارمنستان است ” را با سر دادن شعار و اهتزاز پارچه نوشته‌هایی که در آن نوشته شده بود ” قاراباغ مال ماست ، مال ما خواهد ماند ” پاسخ دادند.

‎در پایان این بازی نیروهای انتظامی با حمله و ضرب و شتم تماشگران تورک شماری از آنها را بازداشت کردند. فردای این بازی نیز مأمورین با یورش به محل کار یوسف سلحشور فعال مدنی آذربایجانی او را نیز دستگیر کردند.
‎همه دستگیر شدگان در این اعتراضات شکنجه و مورد ضرب و شتم نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفته‌اند.

‎سلحشور و محمودی نیز که پس از قرار بازداشت با قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بودند، روز چهارشنبه ۱٨ اردیبهشت جاری پس از احضار و محاکمه در دادگاه، با افزایش قرار وثیقه به ٨۰ میلیون تومان مجددا تا زمان تودیع وثیقه و تا روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت تحت بازداشت قرار گرفتند.

‎رأی دادگاه به شرح ذیل صادر شده است:

‎رأی دادگاه:

‎در خصوص اتهام آقایان یوسف سلحشور حسن کهل و داود محمودی حسن کهل؛ 

‎هر دو دایر بر الف) اخلال در نظم عمومی ب) تمرد در مقابل مأمورین دولت در حین انجام وظیفه ج) شرکت در ایراد ضرب و جرح عمدی با توجه محتویات پرونده و شکایت شاکی ( شهرام فیاضی شیشوان و فرماندهی ناحیه انتظامی استان آذربایجان شرقی و گزارش مرجع انتظامی و نظریه پزشک قانونی استان آذربایجان شرقی در برگ 200 پرونده و محتوای فیلم دوربین مدار بسته منعکس در پرونده و شهادت شهود و کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و علیهذا مستندا به مواد 607 و 618 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 و مواد 14 و 17 ، 160 ، 211 ، 134 ، 448 ، 449 ، 488 ، 709 ، 710 و 714 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 هر کدام از متهمان به تحمل یکسال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری در غیرملاء عام از بابت اتهام بند الف و یکسال حبس از بابت اتهام بند ب واشتراکا به پرداخت 1.‌یک و نیم هزارم دیه کامل از بابت دو عدد قرمزی در سمت چپ صورت و نیم درصد دیه کامل از بابت حارصه( ساییدگی) در قدام ساق چپ در حق شاکی از تاریخ وقوع جرم ظرف یکسال محکوم می نماید و بدیهی است در هنگام اجرای حکم طبق ماده 134 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 فقط یکی از مجازاتهای اشد قابل اجراء می‌باشد و در خصوص اتهام آقایان 1.فرشید بهادری 2.علی شاهینی،
‎هر دو دایر بر شرب خمر با عنایت به محتویات پرونده انکار متهمان به لحاظ عدم احراز بزه انتسابی مستندا به ماده 4 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 و مواد 120، 144 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 و قاعده فقهی درأ و اصل 37 قانون اسلامی جمهوری اسلامی ایران رأی بر برائت نامبردگان صادر و اعلام می نماید رأی صادره حضوری و در مورد محکومیت متهمان یوسف سلحشور و داود محمدی به پرداخت دیه طبق بند ب ماده 427 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 قطعی و در سایر موارد ظرف بیست روز از ابلاغ قابل تجدید نظر در محاکم محترم تجدید نظر استان آذربایجان شرقی می باشد”

‎محمدعلی پیری / رئیس شعبه 112 دادگاه کیفری دو دادگستری تبریز

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار