‍ آغاز سال تحصیلی جدید/ اعتراضات گسترده در آزربایجان به عدم تحصیل به زبان مادری

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) امروز آزربایجان در حمایت از زبان ملت تورک آزربایجان و با اشاره به عدم اجرای اصل پانزده قانون اساسی و نقض قوانین بین ‌المللی در تدریس زبان ملت آزربایجان، حال و هوای اعتراضی به خود گرفته بود.

امروز فعالان ملی مدنی و فرزندان معصوم آزربایجان با هر روشی که توانستند و در دست داشتند به نابودی سیستماتیک زبان تورکی در آزربایجان توسط حکومت ایران اعتراض نمودند تا بار دیگر نشان دهند که از خواسته های به حق و مدنی خویش هرگز فروگذار نخواهند بود.

در ادامه ی همین فعالیت ها، فعالین ملی مدنی آزربایجان با پخش و نصب گسترده ی تراکت و هم چنین شعار نویسی های گسترده در شهر تبریز، به تداوم اعتراضات خود پرداختند.

تراکت هایی با مضامین “تورک دیلینده مدرسه اولمالیدیر هرکسه”، “تورک دیلی رسمی اولسون”، “هانی منیم آنا دیلیم”، “دیلسیز میللت چکر ذیللت” و شابلون هایی نقش بسته در دیوار با جملات “اؤز دیلینده مدرسه اولمالی دیر هر کسه”، “تورک دیلینده مدرسه” و “اصل ۱۵ اجرا شود” که امید است رفته رفته به چالش های ملی گسترده تر و منبسط تر ملت تورک آزربایجان تبدیل گردد.

از آن جایی که طبق قوانین بین المللی، خواندن و نوشتن به زبان مادری از حقوق پایه ای انسان ها محسوب می شود و محروم کردن ملت ها از تحصیل به زبان مادری سیاست استعماری است، فعالین ملی مدنی آزربایجان نشان می دهند که برای نیل به این هدف و برای پاسداری از زبان مادری خود هرگز از پای نخواهند نشست.

رفتن به نوار ابزار