‍دادگاه دو فعال تورک در دادسرای اوین برگزار شد/تقدیم دفاعیات به زبان تُرکی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دیروز دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ محاکمه ابراهیم نوری و جعفر رستمی دو فعال تورک با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده و به صورت جداگانه برگزار شد.در جلسه دادرسی اول، ابراهیم نوری که از شهریور امسال در حال سپری کردن حکم ۶ ماه حبس تعزیری خود در بند ۷ زندان اوین می‌باشد دفاعیات خود را به زبان ترکی تقدیم دادگاه کرد.

اقدامی که ابتدا واکنش تعجب‌آمیز قاضی و معاون دادستان را بهمراه آورده و در ادامه که درخواست نوشتن دفاعیات به زبان فارسی نیز صورت گرفته؛ با عدم موافقت این فعال آذربایجانی، دفاعیات تورکی ضمیمه پرونده شده است.نوری در این جلسه دادرسی از هئیت محاکمه‌کننده خواسته است که برای بررسی دقیق دفاعیات او از دارالترجمه دادسرا استفاده شود.در پایانِ محاکمه ، قاضی احمدزاده اعلام کرده که جهت صدور آزادی موقت در این پرونده، در صورت آمادگی برای تودیع، دادگاه حاضر به پذیرش وثیقه نیز می‌باشد.

ابراهیم نوری هم در واکنش به این مسئله بیان داشته که تمایلی برای تودیع وثیقه در این پرونده را ندارد. جعفر رستمی راد دیگر فعال فراخوانده شده به این دادگاه که با تودیع وثیقه، موقتا در آزادی بسر می‌برد ، بلافاصله پس از اتمام جلسه رسیدگی به اتهام نوری ، با اتهامی مشابه مورد محاکمه قرار گرفته است.در این جلسه دادگاهی هم که ظن نوشتن دفاعیات به زبان تورکی از سوی او نیز می‌رفته ، محاکمه به صورت سئوال و جواب جریان پیدا کرده و دفاعیات شفاهی آقای رستمی توسط منشی دادگاه ثبت گردیده شده است.

ابراهیم‌نوری و جعفر رستمی ۱۱ تیرماه امسال به ظن شرکت در تجمعات قلعه بابک در تهران بازداشت و به بازداشتگاه اوین تهران منتقل شدند .
رستمی پس از اتمام بازجویی‌ها با قرار وثیقه موقتا آزاد اما به درخواست مراجع قضایی استان آذربایجان‌شرقی از آزادی نوری جلوگیری بعمل آمده و حکم ۶ ماه حبس تعزیری او که در آذربایجان‌شرقی صادر شده بود در زندان اوین به اجرا گذارده شد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار