۳۱ دسامبر/ روز همبستگی آذربایجانیها در سراسر جهان مبارک باد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ روز ۳۱ دسامبر، برای آذربایجانیهای جهان روز بسیار مهمی است.

مردم آذربایجان همراه با شادی آغاز سال جدید، روز همبستگی آذربایجانیهای جهان را نیز جشن گرفتند.

اگر چه جمهوری آذربایجان دارای ۹ میلیون نفر جمعیت می باشد، اما گفته می شود که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان، بیش از ۵۰ میلیون نفر آذربایجانی زندگی می کنند.

روز همبستگی آذربایجانی های جهان ( Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü) با الهام از سقوط دیوار برلین که آذربایجانیهای شمال ارس در حرکتی مردمی٬ وسیع و خودجوش با برداشتن مرزهای ایران و شوروی در ۳۱ دسامیر ۱۹۸۹ خواهان اتحاد با آذربایجان جنوبی و یا آذربایجان ایران شدند.این روز توسط الهام علییف رییس جمهوری فقید آذربایجان به نام روز همبستگی آذربایجانی‌های جهان نامیده شد و در جمهوری آذربایجان تعطیل عمومی اعلام گشت.

در واقع از ابتدای ماه دسامبر به دنبال سست شدن بنیاد حکومت شوروی سابق و امکان انجام حرکت های مردمی، در ۳۱ دسامبر ۱۹۸۹ هزاران تن از مردم دو آذربایجان که در نواحی مرزی ساکن بودند، به پا خواستند و سیم خاردارهایی را که مردم دو آذربایجان را از هم جدا می کرد، از میان برداشتند.

بی تردید از روزی که دو آذربایجان از هم جدا شده، حسرت این جدایی در دل مردمان آن نشسته و این امر را از آهنگ ها، بایاتی ها، ادبیات و فولکلور مردم منطقه می توان درک کرد.

بنابراین ۳۱ دسامبر ( دکابر ) روزی است که اراده ملت آذربایجان بر قدرت نیروهای نظامی فائق آمد و سیمهای خاردار کشیده شده بین وطن برداشته شد. در این روز برادران و خواهرانی که سالها با حسرت دیدار هم زندگی کرده بودند، دوباره به هم رسیدند.

رفتن به نوار ابزار