“ی.پ.گ را به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد نمی کنیم”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه طی نشست خبری گفت ایالات متحده ی.پ.گ را بر عکس پ.ک.ک به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد نمی کند، ولی نگرانی‌های امنیتی ترکیه نسبت به ارتباط موجود میان این دو گروه را درک می کنند.

جفری همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر آیا تصمیم آمریکا درباره اعطای پاداش در ازای ارائه اطلاعات درباره سرکردگان پ.ک.ک با حمایت این کشور از ی.پ.گ تناقض دارد، اظهار داشت: ” موضع ما در قبال پ.ک.ک روشن است. بر عکس پ.ک.ک، ی.پ.گ را به عنوان یک گروه تروریستی قلمداد نمی کنیم. نگرانی‌های امنیتی ترکیه نسبت به ارتباط موجود میان این دو گروه را درک می کنیم، به همین دلیل بسیار احتیاط می کنیم. اول ترکیه را در جریان اقدامات خود و دلایل آن قرار می دهیم”.

وی همچنین تصریح کرد: “برای اینکه ترکیه با تهدیدی از سوی شمال سوریه مواجه نشود بسیار تلاش خواهیم کرد. اکنون برنامه منبج را اجرا می کنیم. به دلیل نگرانی‌های ترکیه سلاح‌هایی که به نیروهای دموکراتیک سوریه داده‌ایم را با احتیاط فراوان حذف می کنیم. به این افراد فقط برای مبارزه با گروه تروریستی داعش سلاح‌های سبک می دهیم”.

نماینده ویژه آمریکا تاکید کرد اولویت آمریکا نابودی موجودیت گروه تروریستی داعش است.

وی با تاکید بر اینکه هدف دیگر آمریکا نیز خروج تمامی نیروهای ایران از سوریه است، اظهار داشت: آمریکا ایران را در سوریه نه جزئ راه‌حل بلکه جزئی از مشکلات می داند.

وی همچنین درباره نتایج اجلاس سوریه که ماه گذشته با حضور رهبران ترکیه، فرانسه، آلمان و روسیه در استانبول برگزار شد، گفت از تصمیم‌ برای برقراری آتش‌بس بلند‌ مدت و تشکیل کمیته قانونی اساسی استقبال می کنند.