یک آمریکایی دیگر در ایران به ۱۰ سال زندان محکوم شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا)٬ یک هفته بعد از خبر اعلام محکومیت یک آمریکایی در ایران، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، « مایکل وایت» نظامی پیشین آمریکایی که در ایران به تازگی به ده سال زندان محکوم شده، برای «توهین به رهبری» این مجازات را گرفته است.

نیویورک تایمز نوشت:‌ مایکل وایت عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که اهل کالیفرنیا است، به جرم توهین به رهبر جمهوری اسلامی و همچنین پست کردن برخی عکس های خصوصی روی شبکه های اجتماعی در زمان دیدار با دوست دخترش در ایران، به ده سال زندان محکوم شد.

به نوشته نیویورک تایمز مقام های جمهوری اسلامی هیچ اطلاعاتی را منتشر نکرده اند. چندین آمریکایی در ایران به جرایمی چون جاسوسی محکوم شده اند اما مقام های جمهوری اسلامی هیچ مستندی درباره اتهامات آنها ارایه نکرده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۲۵ اسفند از قول «مارک زید» وکیل خانوادگی مایکل وایت، گفت آقای وایت به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

مایکل وایت، که برای دیدار با دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، تابستان گذشته در مشهد بازداشت شد.

مقام های جمهوری اسلامی درباره پرونده آقای وایت سخنان متناقضی را بیان کرده بودند؛ پیشتر، دادستان مشهد گفته بود که مایکل وایت «یک اتهام امنیتی» هم دارد، اما اشاره‌ای به جزییات این اتهام نکرده بود.

این در حالی بود که حسین پناهی‌آذر، معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت خارجه ایران، روز یکشنبه پنج اسفند دستگیری مایکل وایت را به خاطر شکایت شاکی خصوصی دانسته بود و نه مسائل امنیتی.

در عین حال، حکم ۱۰ سال زندان که برای اتهاماتی چون انتشار یک عکس خصوصی و توهین به رهبری صادر شده است، بسیار سنگین به نظر می رسد.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار