یوزهای پارسی و شیرمردان غیر پارس/محمد رحمانی فر

محمد رحمانی فر٬ در مطلبی تحت عنوان «یوزهای پارسی و شیرمردان غیر پارس» اقدام به بررسی دیدگاه فاشیستی برخی از نشریات ایران در قبال حضور تیم ملی ایران در بازهای جام جهانی ۲۰۱۸ مسکو کرده است.

این مطلب از سوی خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، تقدیم خوانندگان گرامی می شود:

به نظر می‌رسد بیماری خودشیفتگی پارسی در ایران تمامی ندارد. این اولین باری نیست که رسانه‌های مرکزنشین و حتی نهادهای دولتی با نادیده گرفتن تنوع_قومی/ملی در این کشور و با رویکرد‌های نژادپرستانه خود موجب عمیق‌تر شدن #شکاف‌_قومی شده‌اند. انتخاب شعارهای نژادپرستانه‌ای همچون ستارگان_پارسی و یا شاهزاده‌های_پارسی برای تیم_ملی فوتبال ایران در دوره‌های قبلی واکنش‌ها و اعتراضات گسترده‌ای را به دنبال داشت و شاید هم به همین خاطر بود که در این دوره از رقابت‌های جام جهانی، تیم ملی ایران با شعار “80 میلیون نفر، یک ملت، یک ضربان قلب” راهی مسکو شد.

علی‌رغم اینکه بسیاری از فعالین قومی/ملی در #ایران تعریف متفاوتی از واژه ملت دارند و ایران را یک کشور #کثیرالمله می‌دانند تاکنون از سوی هیچ کدام از آنها، به این شعار اعتراض نشده است. این در حالی است که همین فعالین همواره از سوی نهادهای #پان_فارسیستی و بعضاً حتی از سوی نهادهای امنیتی، متهم به تجزیه_طلبی شده‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد این بار این خود پان‌فارسیست‌ها هستند که از شعار تیم ملی راضی نیستند. به نحوی که روزنامه_ایران که سابقه‌ای طولانی در ایجاد گسل_قومی در کشور دارد، به جای استفاده از شعار رسمی تیم ملی در تیتر صفحه اول خود، از عبارت نژادپرستانه یوزهای_پارسی استفاده کرده‌است. توجه داشته باشید که روزنامه ایران روزنامه‌ای مستقل نیست که بتوان اقدامات آن را به عوامل استکبار_جهانی (!) نسبت داد. روزنامه ایران حتی یک روزنامه‌ دولتی هم نیست، بلکه روزنامه رسمی خود دولت است و طبعاً باید مطالب آن را بیانگر دیدگاه‌های رسمی خود دولت دانست.

حال سوال اینجاست که آیا دولت ایران، تیم ملی فوتبال این کشور را متعلق به تمام ایرانیان نمی‌داند؟ آیا دولت ایران نمی‌داند که اقلاً برخی از بازیکنان این تیم پارسی نیستند؟ به راستی در شرایط حساس کنونی که کشور ایران با انواع تهدیدات داخلی و بین‌المللی مواجه است دمیدن در آتش اختلافات_قومی آن هم از سوی ارگان رسمی دولت چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟ آیا جز این است که این امر می‌تواند نشانه‌ای دیگر از نفوذ عناصر ضدملی پان‌فارسیست در برخی از ارگان‌های دولتی باشد؟ امری که بنده بارها و بارها در نوشته‌های خویش نسبت به آن هشدار داده‌ام.

پ ن: 1) علی‌رغم جوسازی‌های عناصر پان‌فارسیست و متهم کردن من و امثال من به دامن زدن به اختلافات قومی، به نظر من بزرگترین تهدیدی که #تمامیت_ارضی و #وحدت_سرزمینی این کشور را تهدید می‌کند، خودِ پان‌فارسیسم است که با پنهان کردن خود در پس نقاب پان_ایرانیسم سعی دارد تصویری موجه از خویش ارائه دهد. به عبارت دیگر، پان‌فارسیسم عامل #ایجابی گسل‌های قومی در این کشور می‌باشد.

رفتن به نوارابزار