یمن: حوثی‌ها حدود 700 کامیون کمک بشردوستانه را ربودند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)به نفل از خبرگزاری رسمی یمن، کمیته عالی بشرودستانه دولت این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: شبه نظامیان حوثی از ماه مه سال 2015 تا دسامبر 2018 حدود 700 کامیون کمک بشردوستانه را ربوده اند.

بر اساس این بیانیه همچنین حوثی‌ها از ورود 88 کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه به بندرهای الحدیده و الصلیف در استان الحدیده در غرب یمن ممانعت کرده اند.

تاکنون حوثی ها در این مورد اظهارنظری نکرده اند. اما حوثی ها امروز گزارش برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در مورد “سوءاستفاده از کمک‌های بشردوستانه و ارسال آن به مناطق تحت کنترل حوثی‌ها شگفت آور خوانده و نارضایتی شدید خود را از سخنان مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا اعلام کردند.

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد شب گذشته طی گزارشی شبه‌نظامیان حوثی را به سوءاستفاده از کمک‌های بشردوستان، سرقت و ارسال آن به مناطق تحت کنترل این گروه در صنعا و دیگر نقاط یمن متهم کرد.

در این گزارش همچنین آمده است: “شواهد نشان می‌دهد که کمک‌های ارسالی در بازارهای صنعا به فروش رسیده یا با دستکاری در لیست پخش در اختیار افراد غیرمستحق گذاشته شده است. این اقدام کلاهبرداری است و از سوی یک سازمان وابسته به وزارت آموزش حوثی‌ها که مسئولیت پخش مواد غذایی را بر عهده دارد سازماندهی می‌شود. میلیون ها نفر در یمن از هم فروپاشیده به دلیل ادامه جنگ داخلی بی‌رحمانه بین دولت و حوثی‌ها برای زنده ماندن به کمک های غذایی وابسته‌اند”.

دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد نیز قبلا گفته بود که 18 میلیون نفر در یمن با خطر گرسنگی مواجه هستند.

درگیری میان نیروهای دولتی یمن با پشتیبانی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی و شبه نظامیان حوثی از چهار سال پیش تاکنون در نقاط مختلف این کشور ادامه داشته و هزاران نفر در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده اند.