گوآیدو خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد/ حمایت اغلب کشورهای قاره آمریکا از وی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس، پایتخت این کشور خود را به عنوان «رئیس جمهور موقت» اعلام کرد.

وی در سخنانی در جمع طرفدارانش اظهار داشت: ”برای پذیرفتن مسئولیت پایان دادن به غصب دولت، ایجاد دولت موقت و برگزاری انتخابات آزاد سوگند یاد می‌کنم.”

گوآیدو همچنین مردم را به حمایت از خود فراخوانده و گفت:” می‌دانیم که این کاری یک نفره نبوده و نتایجی در پی خواهد داشت. اجازه نخواهیم داد که جلوی این حرکت بزرگ ملی و امیدبخش را بگیرند.”

– حمایت برخی کشورها از “ریاست جمهوری موقت” خوآن گوآیدو در ونزوئلا

درحالی برخی کشورها بر حمایت خود از نیکولاس مادورو به عنوان رئیس جمهور قانونی ونزوئلا تاکید کرده اند که برخی کشورها نیز «ریاست جمهوری موقت» خوآن گوآیدو رئیس مجلس ملی این کشور را به رسمیت شناخته اند.

خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا چهارشنبه 23 ژانویه طی سخنانی در جمع طرفداران خود در کاراکاس اظهار داشت: ”برای پذیرفتن مسئولیت پایان دادن به غصب دولت، ایجاد دولت موقت و برگزاری انتخابات آزاد سوگند یاد می‌کنم”.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از سخنان گوآیدو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسم.

تاکنون علاوه بر آمریکا دولت های کانادا، کلمبیا، پرو، اکوادور، پاراگوئه، برزیل، شیلی، پاناما، آرژانتین، کاستاریکا و گواتمالا نیز گوآیدو را به عنوان “رئیس جمهور موقت” ونزوئلا به رسمیت شناخته اند.

مائوریسیو ماکری، رئیس جمهور آرژانتین با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد: “خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت می‌شناسم و حمایت خودم از وی را اعلام می‌کنم. آرژانتین با تمام توان خود از ایجاد دوباره دموکراسی در ونزوئلا و بهبود شرایط زندگی حمایت می‌کند”.

ایوان دوگه، رئیس جمهور کلمبیا نیز که به منظور شرکت در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس به سر می‌برد نیز در این باره گفت: “کلمبیا به منظور رهایی مردم ونزوئلا از دیکتاتوری، خوآن گوآیدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد و از روند انتقال سیاسی حمایت می‌کند”.

آناتولی

Comments: 0

رفتن به نوارابزار