گزارش 36 هزار و 442 فقره مرگ مشکوک در یک سال

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی از وجود 36 هزار و 442 مرگ مشکوک در ایران خبر داده است.

وی تصریح کرده است آمار مراجعات  به پزشکی قانونی، 3.5میلیون نفراست، البته گاهی از 4میلیون هم رد شده و به 5میلیون رسیده است.

به گفته شجاعی در میان پرونده های ارجاعی به پزشک قانونی بهاطر قصورات پزشکی که در مجموع 1503  پرونده می باشد 481 مورد مربوط به جراحی های زنان و زایمان می باشد که بالاترین ارقام در میان آنها می باشد.

شجاعی در بخش مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای هم گفته است در 8 ماه نخست امسال 9هزار و 67 مرد و 2 ‌هزار و 496 زن فوت کرده اند.

او در پاسخ به این سوال خبرنگار روزنامه شهروند مبنی بر اینکه اگر بخواهید درباره قتل‌ها صحبت کنید، موارد مرگ پرونده‌های سلاح سرد چقدر است؟گفته است:

در 8 ماه امسال 495 نفر به دلیل استفاده از سلاح سرد فوت کرده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه ‌سال قبل 4.4درصد افزایش داشته است.

بیشترین آمار در مرگ و میر با سلاح سرد مربوط  تهران، خراسان رضوی، سیستان‌وبلوچستان و  آذربایجان‌غربی می باشد.

او اعلام کرده  است پزشکان این سازمان  آن‌قدر آدم‌های سوخته و خفه شده و زخمی دیده‌اند، خسته‌اند، کلافه‌اند. تعداد متخصصان پزشکی قانونی کم است، اما با همین کمبود نیرویی که بودجه دولت جبرانش نمی‌کند، در یک‌سال همه آنها را بررسی کرده اند.

شجاعی در خاتمه اظهار داشته است به دلیل شرایط خاص، همکاران پزشک، خیلی تمایلی به کار در سازمان ندارند. یکی از دلایل آن هم، نابرابری حقوق و مزایا در وزارت بهداشت و همچنین سختی کار است. ما نزدیک به 800 پزشک در کل ایران داریم که این یک‌سوم نیاز ماست. ما فشار کار را بر دوش سایر کارکنان انداخته‌ایم.