گزارش ها: اسد قربانیان حملات شیمایی را در جایی نامعلومی دفن کرده

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، به گفته دیدبان حقوق بشر به نقل از برخی منابع گمان می رود که رژیم اسد گورهای دو قبرستان را نبش کرده و اجساد قربانیان را به مکان‌های نامشخصی دفن کرده است.

پس از گذشت ۶ ماه از کشته شدن سرلشکر احمد محمد حسینو، معاون دانشکده «جنگ شیمیایی» که به صورت مشکوکی کشته شد، دستگاه امنیتی رژیم اسد، تحقیقات گسترده ای را با برخی از مسئولان کنونی و بازنشستگان سابق در باره مقبره «زملکا» که تابع حومه دمشق است را آغاز کرده است. این تحقیقات در باره حملات شیمیایی سال ۲۰۱۳ که غوطه شرقی را هدف قرار داده بود، صورت می‌گیرد.

دستگان امنیتی اسد دو مقبره «زملکا» و «عین ترما» که قربانیان حملات شیمیایی در آن دفن شده‌اند را محاصره کرده است.

به گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، نیروهای رژیم سوریه روز چهارشنبه وارد دو مقبره «زملکا» و «عین ترما» شدند.

حملات شیمیایی غوطه یک سری از حملات شیمیایی است که در تاریخ ۲۱ اوت ۲۰۱۳ در منطقه غوطه در استان ریف دمشق در سوریه رخ داد. منابع مخالفین حکومت سوریه آمار تلفات این حملات را بین ۳۲۲ تا ۱۷۲۹ نفر اعلام کردند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه در کمترین برآورد، میزان تلفات را ۳۲۲ کشته تخمین زد و اعلام کرد که ۴۶ جنگجو از مخالفان اسد نیز در جمع کشته شدگان این حملات بوده‌اند.

این حملات در مناطق تحت کنترل مخالفان رخ داد و مخالفان، دولت سوریه را مقصر و عامل حملات می‌دانستند. این حملات هنوز به طور مستقل از سازمان‌هاى بين المللى تأیید نشده است.

دولت سوریه در ابتدا وقوع حملات شیمیایی را انکار کرد، اما بعد مخالفان را مسئول این حملات دانست.

ایالات متحده آمریکا، فرانسه، اسرائیل، سوئد، بریتانیا و ترکیه بر این باورند که دولت سوریه مسئول این حملات بوده‌است، در حالی مقامات روسیه و ایران ادعا می‌کنند که مخالفان عامل این حملات بوده‌اند.

فعالان حقوق بشر می گویند با توجه به تلفات این حادثه، این حملات مرگبارترین حمله شیمیایی پس از حمله شیمیایی به حلبچه در مارس ۱۹۸۸ می‌باشد.

فعالان حقوق بشر در دمشق گفتند در ابتدا به بازرسان اجازهٔ ورود به منطقه برای تحقیق داده نشد،

ولی بعد از درخواست آن‌ها در ۲۴ اوت حکومت سوریه طی سی ساعت یعنی در ۲۵ اوت به آن‌ها اجازهٔ ورود به منطقه را دادند.

در ۲۶ اوت بازرسان به بعضی از مناطق دسترسی پیدا کردند، اما بعد از گذشت یک ساعت و نیم نیروهای دولت سوریه آن‌ها را مجبور به بازگشت از محل کردند و بازرسان امکان دسترسی به شش منطقه اصلی را نیافتند.

طبق گزارش «وال استریت جورنال»، مقامات آمریکایی از بازرسان سازمان ملل خواستند که برگردند چون آمریکا شواهد کافی دارد که حمله کار حکومت سوریه بوده‌است. این مقامات همچنین گفتند حکومت سعی داشت با بمباران منطقه شواهد را از بین ببرد.

احمد الجربا، رئیس ائتلاف مخالف سوریه در آن زمان رژیم اسد را مسئول این حملات شیمیایی و قتل عام اهالی دانست.

شماری از پزشکان یک بیمارستان منطقه ای که بدن افراد کشته شده را بررسی و معاینه کرده بودند، گفتند که این افرارد با گاز سمی و ضد اعتصاب معروف به «گاز سارین» که از نظر بین‌المللی ممنوع است، مورد حمله قرار گرفته‎اند.

رژیم اسد چندین بار مناطق تحت کنترل مخالفان سوریه را با استفاده از سلاح های شیمیایی مورد حمله قرار داد برای نمونه در آوریل سال ۲۰۱۷ منطقه خان شیخون در استان ادلب را با بمبهای شیمیایی بمباران کرد.

رفتن به نوار ابزار