گزارشی از بازی امروز تراکتور سازی و استقلال در تبریز و حواشی آن

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) خبرهای رسیده از تبریز حاکی از آن است بعد از اتمام بازی امروز تیم تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران جو امنیتی در خارج از استادیوم و در خیابان های منتهی به استادیوم سهند حاکم شده است.

شاهدان عینی از دستگیری تعدادی از تماشاگران در اطراف آخر محله امامیه تبریز خبر می دهند.

امروز از طرف تماشاگران تیم تراکتورسازی روز “نه به نژادپرستی” در شبکه های اجتماعی اعلام شده بود و اکثر تماشاگران در محکومیت نژادپرستی در ایران شعار دادند.

طبق اخبار رسیده خیابان های تبریز هم امنیتی گزارش می شود.

با این همه در خارج از استادیوم و در محله هایی همچون طالقانی، امامیه، نصف راه، راه آهن و…شعارهایی در محکومیت نژادپرستی سر داده شده است.

ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی انتشار یافته است که نشان می دهد در استادیوم  و همچنین در بعضی محلات و خیابان های تبریز شعارهایی به شرح زیر داده شده است:

“آذربایجان بیر اولسون مرکزی تبریز اولسون” (آذربایجان یکپارچه و پایتخت آن تبریز گردد)

تورک دیلینده مدرسه (خواهان مدرسه به زبان ترکی هستیم)

یاشاسین آذربایجان(زنده باد آذربایجان)

آذربایجان میلتی چکنمز بو ذیلتی (ملت آذربایجان این ذلت را قبول نخواهد کرد)

همچنین در این بازی بسیاری از افراد نوشته هایی با خود داشتند که اعلام می کرد:”نژادپرستی را متوقف کنید.

گفته می شود صدها هوادار تراکتورسازی از جاده های منتهی به تبریز امروز بازگردانده شدند.

براساس آخرین خبرها و تصاویر منتشره در فضای مجازی، به ویژه تلگرام، پلیس ایران با امنیتی ساختن فضای تبریز و راههای مواصلاتی آن صدها هوادار را با تهدید و اجبار به شهرهایشان بازگردانده است. دست کم سه اتوبوس از هواداران سولدوزی (نقده ای) این تیم با ممانعت و تهدید پلیس روبه رو شده و بازگردانده شده اند و از شهر تکاب (تیکان تپه) نیز دو اتوبوس از تماشاگران پس زده شده است.

بنا به این اخبار در اغلب موارد نیروهای امنیتی پرشدن ورزشگاه را بهانه قرار داده اند، در حالی که گزارشهای رسانه های رسمی از ورزشگاه سهند تبریز می نویسد که تنها ۴۰ هزار تماشاگر به این ورزشگاه آمده اند. این ورزشگاه ۷۰ هزار نفر گنجایش دارد که در برخی بازی ها حتی بیش از ۱۰۰ هزار نفر نیز به تماشای مسابقه در آنجا پرداخته اند.

گزارش های داخل ورزشگاه نیز خبر از شعارهای علیه نژادپرستی می دهد. برخی تماشاگران نوشته های به زبانهای انگلیسی، ترکی، و فارسی دارند که بر روی آنها نوشته شده است ”نژادپرستی را متوقف کنید”.  ”تورک دیلینده مدرسه” و ”یاشاسین آذربایجان”، از دیگر شعار های این بازی بوده است.

این بازی با تساوی بدون گل به پایان رسیده است.

مسابقه هفته گذشته این تیم در مصاف با دیگر تیم مطرح پایتخت، پرسپولیس تهران، در ورزشگاه آزادی شاهد شعارهای نژادپرستانه ای بود که منجر به محرومیت پرسپولیس تنها از یک بازی خانگی شد، حکمی که طرفداران تراکتورسازی آن را بسیار سبک می دانند. طرفداران تیم پرسپولیس در این بازی به تماشاگران تراکتورسازی شعار ”ائششک ائششک” دادند که به ترکی به معنای ”خر” می باشد، یک توهین رایج نژادپرستانه زشت در ایران که به صورت ”ترک خر” برای تحقیر ترکها استفاده می شود. هواداران پرسپولیس نیز از آین رو از این شعار استفاده کردند که تیم تراکتورسازی تیمی است که بیشتر از یک تیم فوتبالی، به عنوان نماد بیش از ۳۰ میلیون ترک در ایران محسوب می شود.

رفتن به نوارابزار