گرجستان ایرانی‌ها را از فرودگاه تفلیس بازگرداند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) منابع خبری دولتی ایران از بازگرداندن مسافران ایرانی در فرودگاه‌های گرجستان خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس ماموران فرودگاه تفلیس جمعه ۳۰ نوامبر/ ۹ آذر به ۱۸ مسافر ایرانی اجازه ورود به گرجستان را ندادند.

شمار مسافران ایرانی که از طریق آژانس‌های مسافرتی برای سفر به گرجستان اقدام کرده و در فرودگاه بدون هیچ توضیحی بازگردانده شدند، طی یک هفته گذشته ۴۶ تن گزارش شده است. به گفته مسافرانی که از فرودگاه بازگردانده شدند، افسران پلیس در فرودگاه «به صورت تصادفی برخی افراد را به اتاق‌های بازجویی می‌برند و بعد از سوال و جواب به آنها اطلاع می‌دهند که نمی‌توانند وارد تفلیس شوند و باید به ایران بازگردند».

برپایه گزارش‌های منتشر شده برخی از افرادی که به ایران بازگردانده شدند، از مدت‌ها قبل در تفلیس اقامت داشتند و به ثبت شرکت و اجاره یا خرید واحد مسکونی و دفتر کار اقدام کردند. یکی از این افراد گفته: «به‌رغم اینکه اقدام به ثبت شرکت کرده، مالیاتش را پرداخته، در تفلیس اقدام به اجاره دفتر کار کرده و فرزندش در تفلیس حضور دارد، سه بار است که از مرز زمینی و هم هوایی اقدام به ورود به تفلیس کرده، ولی از ورودش ممانعت به عمل آمده است».

سفارت جمهوری اسلامی ایران در تفلیس اعلام کرده که از زمان بازگرداندن مسافران ایرانی بارها به این رویه اعتراض کرده اما دولت گرجستان نسبت به این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. گرجستان طی دو سال گذشته به یکی از مقصدهای گردشگری و مهاجرت ایرانی‌ها تبدیل شده است. همزمان با بحران ارزی که از نیمه دوم سال گذشته (۱۳۹۶) آغاز شد، منابع خبری از افزایش مهاجرت و تقاضای ایرانیان برای اقامت در گرجستان خبر دادند. خرید ملک ایرانیان در گرجستان هم طی این دوره افزایش چشمگیری داشته است. دولت گرجستان در واکنش به این وضعیت حساب بانکی شماری از ایرانیان را در تابستان امسال مسدود کرد.