گران ترین خانه جهان، خانه یک اصیل زاده و باستانشانس قاجار در تهران است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) گران ترین خانه دنیا در ایران که پرفسور پوپ آمریکایی در دهه ۴۰ از آن دیدن کرده و از آن به عنوان پر قیمت ترین خانه در کل جهان نام برده است!

– موزه و خانهٔ مقدم در آغاز، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان محمدتقی خان احتساب‌الملک از صاحب‌منصبان مشهور دربار قاجاریان و رئیس ادارهٔ احتسابیهٔ تهران و وزیر مختارایران در برن سوئیس، بوده که بعدها در اختیار فرزندش، محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران قرار می‌گیرد. او به همراه همسرش، سلما کویومجیان در خانهٔ پدری خود در تهران ساکن شد.  این اصیل زاده قاجاری، با ذوق تمام از این خانه یک موزه به تمام معنا ساخت که خشت به خشت آن باستانی و یادآور یک تکه از خاطرات این سرزمین بوده و است!

 – این خانه امروزه موزه دکتر مقدم نام دارد ودر خیابان سپه تهران حدفاصل میدان حسن آباد و خیابان ولی عصر قرار دارد ومورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد شجره نامه دکتر مقدم و همسر فرانسوی ایشان و آثار نقاشی دکتر و گردآوری اشیا باستانی از خانه های قدیمی قجری وکار گذاشتن آن ها دراین خانه اجدادی به زیبایی مشهود است ودیدنی است.
وی خانه خودرا به صورت موزه در زمان حیات خود تقدیم به دانشگاه تهران نموده است.

– یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تهران که بسیار دیدنی و جذاب است خانه موزه مقدم یا موزه دانشگاه تهران نام دارد. خانه موزه مقدم در روزگاران پیشین خانه و کاشانۀ خاندان محتشم احتساب‌الملک بود. احتساب‌الملک یکی از درباریان سرشناس، اصیل زاده، حکیم و صاحب نام حکومت قاجار بود.

پس از فوت محمدتقی‌ خان احتساب‌الملک این خانۀ بزرگ و زیبا و مجلل به فرزند او یعنی دکتر محسن مقدم استاد باستان‌شناس دانشگاه تهران و همسر فرانسوی‌اش سلما به ارث رسید.

دکتر محسن مقدم و همسر خوش ذوق ایشان سلما پس از دریافت میراث گران‌بهای خانوادگی به جمع‌آوری آثار تاریخی ارزشمند از سراسر ایران زمین پرداختند. دکتر محسن مقدم، باستان‌شناس خبره و خوش قریحه خانۀ آبا و اجدادی را با آثار بی‌نظیر و اصیل و تاریخی بیش از پیش زینت بخشید.

او اولین ایرانی است که به دریافت نشان لژیون دو نور با درجهٔ «اوفیسیه» از طرف شارل دو گل رئیس‌جمهور فرانسه مفتخر شده‌است. سرانجام در سال ۱۳۵۱ استاد مقدم و همسرش سلما، میراث گران‌بها و ارزشمند خود را به دانشگاه تهران بخشیدند.

  • آدرس: تهران، خ شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱
  • زمان بازدید: يكشنبه الي جمعه , از ساعت ۹ تا ۱۸
  • تعطیلی هفته: شنبه
  • تعطیلات سالانه: این موزه در برخی روزهای سال تعطیل میباشد. قبل از رفتن اخبار وبسایت موزه مقدم را بررسی کنید.
رفتن به نوار ابزار