کمر رژیم ایران می شکند/ لغو برجام و تمام آنچه در مورد تحریم ها اتفاق می افتد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) با خروج امریکا از برجام این کشور تحریم ها علیه ایران را شدت بخشیده و تحریم های قبلی را نیز باز می گرداند.

اما این تحریم ها چگونه خواهند بود؟ در زیر به این مسئله پرداخته شده است:

 

بعد از 90 روز آمریکا چه تحریم هایی رابر علیه ایران اجرا خواهد کرد؟

🔹 تحریم‌های مربوط به خرید یا اکتساب اسکناس‌های دلار آمریکا توسط حکومت ایران؛

🔹 تحریم‌های مربوط به تجارت ایران با طلا یا فلزات گرانبها؛

🔹 تحریم‌های مربوط به فروش، عرضه، تأمین یا نقل و انتقال گرافیت، فلزات خام و نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار برای یکپارچه‌سازی فرآیندهای صنعتی به ایران؛

🔹 تحریم‌های مربوط به معاملات خرید یا فروش ریال ایران یا نگهداری حساب‌ها و وجوه عمده‌ای که در خارج از خاک ایران بر پایه ریال ایران نگهداری می‌شوند.

🔹 تحریم‌های مربوط به خرید، پذیره‌نویسی یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران؛

🔹 تحریم‌های بخش خودروسازی ایران.

 

بعد از گذشت این دوره 90 روزه، دولت آمریکا مجوزهای برجامی صادر شده برای رفع تحریم‌های اولیه زیر را لغو خواهد کرد:

🔹 مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا و برخی مبادلات مالی مرتبط با آنها ذیل مجوزهای مربوط به “قانون تحریم‌ها و مبادلات ایران”

🔻 فعالیت‌های انجام‌شده وفق مجوزهای صادر شده برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران

 

♦️ بعد از دوره 180 روزه که در تاریخ 4 نوامبر 2018 به پایان می‌رسد دولت آمریکا تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های زیر و خدمات مرتبط با آنها که پس از اجرایی شدن برجام برداشته شده بودند را احیا خواهد کرد.

🔹 تحریم معامله با بخش‌های کشتی‌رانی و کشتی‌سازی ایران و عاملان بنادر شامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، خطوط کشتیرانی جنوب و وابستگان به آنها؛

🔹 تحریم مربوط به معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفت‌کش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) و از جمله خریداری نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران؛

🔹 تحریم‌های مربوط به مبادلات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی که به موجب بند 1245 قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2012 در فهرست تحریم قرار گرفته‌اند؛

🔹 تحریم‌های مرتبط با ارائه خدمات پیام‌رسانی مخصوص مالی به بانک مرکزی ایران و دیگری موسسات مالی ایران که در بند 104 قانون CISADA درباره آنها توضیحات لازم آمده است؛

🔹 تحریم‌های مربوط به ارائه خدمات پذیره‌نویسی، بیمه یا بیمه اتکایی

🔹 تحریم‌های مربوط به بخش انرژی ایران

 

دیگر اخبار مرتبط با تحریم و خروج امریکا از برجام

قرارداد 40 میلیارد دلاری با ایرباس و بوئینگ تعلیق می‌شود

🛩 خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد دونالد ترامپ مبنی بر اینکه آمریکا مجددا تحریم های لغو شده به موجب توافق هسته ای را علیه ایران برقرار خواهد کرد، امیدهای دو شرکت هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس برای فروش 40 میلیارد دلار هواپیما به ایران را از بین برده است.

رویترز: استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در همین زمینه به خبرنگاران گفت، مجوزهای صادراتی هر دوی این شرکت ها برای فروش هواپیما به ایران لغو خواهد شد.

وزیر دارایی آمریکا همچنین می گوید بعضی متحدان آمریکا حاضرند با افزایش صادرات خود کاهش صادرات نفت ایران را جبران کنند. متحدان: عربستان و امارات متحده عربی. ‎

او افزود: هدف ترامپ از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران ورود به توافقی جدید است.

شرکت هواپیماسازی بوئینگ در واکنش به خروج آمریکا از برجام اعلام کرد: برای قدمهای بعدی با دولت آمریکا مشورت خواهیم کرد.

بعد از توتال و ایرباس و بویینگ، جی ای، پژو و سیتروئن و فولکس واگن هم احتمالا از ایران خارج خواهند شد و قید قرارداد با ایران را خواهند زد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ گفت: بستن هیچ قرارداد جدیدی با ایران مجاز نیست و شرکت‌های اروپایی برای لغو قراردادهای فعلی‌شان با ایران ۹۰ تا ۱۸۰ روز فرصت خواهند داشت. او افزود: به زودی تحریم‌های جدید اقتصادی علیه ایران اعلام می‌شود.

ریچارد گرنل، سفیر جدید آمریکا در آلمان نیز هشدار داد: شرکت‌های آلمانی که در ایران فعالیت می‌کنند، باید فورا عملیات های خود را کاهش دهند.

 

تحریم خرید نفت ایران بازگشت

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: دفتر کنترل اموال دارایی‌های خارجی این وزارت‌خانه به دنبال بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای و نفت ایران علیه ایران در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه است، این شامل اختیارات ما در رابطه با تحریم‌های اولیه و ثانویه می‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا افزود: بعد از پایان تعلیق ۱۸۰ روزه تحریم‌ها علیه ایران، مجازات‌ها به دلیل مبادلات با بانک مرکزی ایران و سایر نهادهای مالی ایرانی، و بخش انرژی بار دیگر برقرار خواهد شد.

 

چه‌قراردادهایی با بیرون رفتن آمریکا از برجام و تحریم‌های تازه، به خطر می‌افتند؟

1️⃣ قرارداد شرکت هواپیماسازی ایرباس برای فروش ۱۰۰هواپیمای مسافربری به خطوط هواپیمایی «ایران ایر» به ارزش ۲۰ میلیارددلار

2️⃣ قرارداد شرکت هواپیماسازی بو‌ئینگ برای فروش ۸۰ هواپیمای مسافربری به ایران ایر به ارزش ۱۶.۶ میلیارددلار.

3️⃣ قرارداد شرکت بوئینگ برای فروش ۳۰هواپیمای مسافربری به شرکت آسمان، به ارزش سه میلیارد دلار

4️⃣ قرارداد شرکت توتال برای استخراج گاز ایران و توسعه منطقه گازی فاز ۱۱ پارس جنوبی به ارزش یک میلیارد دلار

5️⃣ قرارداد شرکت رنو برای سرمایه‌گذاری مشترک در خودروسازی در ایران به ارزش ۸۰۰میلیون دلار.

 

وزیر خارجه آمریکا: بر محو برنامه موشک‌های بالستیک ایران تمرکز خواهیم کرد

مایک پامپئو در پی اعلام خروج آمریکا از برجام از سوی دونالد ترامپ گفت: با شرکای‌مان برای محو تهدید برنامه موشک‌های بالستیک ایران متمرکز خواهیم شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا افزود: ما منافع مشترکی با همپیمانان خود در اروپا و سراسر جهان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای داریم.

 

رفتن به نوار ابزار