کلانتری: در 50 سال آینده تمام ایران به جز خوزستان مشکل آب پیدا می‌کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران در جلسه «ستاد ملی مقابله با گرد و غبار» که در استان خوزستان برگزار شد، به معضل کم‌آبی در ایران و مشکلات مربوط به آن اشاره کرده و اظهار داشت: خوزستان قدرت بازسازی دارد و تنها استانی است که حداقل تا 50 سال آینده هرگز مشکل آب پیدا نخواهد کرد. در 50 سال آینده تمام ایران به جز خوزستان و حاشیه رود ارس مشکل آب پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران به تاکید بر ضرورت رفع مسئله ریزگردها به ویژه در جنوب‌ غرب کشور، افزوده است: امسال 100 میلیون یورو برای ریزگردها اختصاص داده شده که 35 درصد آن به مساله برق اختصاص داد.

قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزارت نیروی ایران نیز اواخر خرداد ماه با بیان اینکه بیش از یک چهارم مردم این کشور با تنش آبی مواجه هستند، تصریح کرده بود: حدود 23 میلیون نفر درگیر تنش آبی هستند، 100 میلیون دلار برای آب‌رسانی به حدود 70 تا 80 شهر طی 3 سال بودجه از صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.

مقامات ایرانی طی سال‌های اخیر به ویژه در فصول گرم سال همواره نسبت به کمبود آب آشامیدنی و مشکلات ناشی از آن هشدار داده اند.

با این حال فروردین ماه امسال سیل بیشتر استان‌های ایران را درگیر کرد. حادثه سیل طی چند هفته آغازین سال 1398 تقریبا 28 استان و حدود 70 درصد وسعت ایران را دربرگرفت.

خوزستان، گلستان و لرستان از استان‌هایی بودند که بیشترین آسیب را از سیل‌ها دیدند. بسیاری از کارشناسان علاوه بر عوامل محیطی، سد سازی‌های غیراصولی و ساخت و ساز بی ضابطه در حریم رودخانه‌ها را نیز از مهمترین عوامل به وجود آمدن سیل‌های گسترده در ایران ذکر می‌کنند.

دکتر بهرام فریدی، استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست پیش از این در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفته بود: «سرزمين ايران متاثر از شرايط اقليمی خشک و نيمه‌خشک حاکم بر آن همواره در رديف مناطق با درجه خطرپذيری بالا به لحاظ سيل، تقسيم‌بندی می‌شود. سهم بارندگی ايران، چيزی کمتر از يک‌سوم ميانگين دنياست. توزيع زمانی و مکانی بارش‌ها در ايران نيز به نسبت نواحی ديگر مانند نواحی معتدل از تناسب زيادی برخوردار نيست.»

رفتن به نوار ابزار