کشته شدن 1400غیرنظامی طی 8 ماه اخیر در رقه سوریه

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) براساس گزارش تازه نهاد حقوق بشر سوریه (SNHR)، طی 8 ماه اخیر در حملاتی که در استان رقه صورت گرفته، دست‌کم هزار 400 غیرنظامی از جمله 308 کودک و 203 زن جان خود را از دست دادند. در حملات هوایی نیروهای ائتلاف ضد داعش به رقه نیز حداقل 731 غیرنظامی از جمله 210 کودک و 139 زن جان باختند.

همچنین نیروهای دموکراتیک سوریه که ستون فقرات آن را گروه تروریستی پ.ک.ک/ ی.پ.گ تشکیل می دهد، ظرف 8 ماه اخیر باعث مرگ دست‌کم 164 نفر از جمله 31 کودک و 31 زن از اهالی رقه شده‌اند.

نهاد حقوق بشر سوریه، در خصوص آمار زندانیان و قربانیان غیرنظامی حملات گروه‌ تروریستی پ.ک.ک/پ.ی.د و ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در رقه سوریه و همچنین درگیری‌ها بین طرف‌ها در بازه زمانی نوامبر 2016 تا ژوئن 2017 گزارشی منتشر کرد.

در این گزارش نیروهای ائتلاف ضد داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه بدون توجه به جنگجو یا غیرنظامی بودن حمله می کنند، استفاده نامتعارف از زور را دلیل اصلی جان باختن غیرنظامیان عنوان کرد.

طبق این گزارش مردم استان رقه نیز به‌رغم ظلم و وحشیگری گروه تروریستی داعش که طی این مدت با تیراندازی به سمت غیرنظامیان و کارگذاری مین در زمین‌های خالی باعث جان باختن 505 غیرنظامی از جمله 67 کودک شده اند، با ورود پ.ک.ک/ ی.پ.گ به رقه مخالفت می کنند.

گروه‌های تروریستی داعش و پ.ک.ک/ ی.پ.گ از نوامبر 2016 تا ژوئن 2017 حداقل 504 غیرنظامی از جمله 5 کودک و 5 زن را بازداشت کرده اند.

نهاد حقوق بشر سوریه در گزارش مذکور همچنین بر ضرورت خاتمه حمایت تسلیحاتی از نیروهای دموکراتیک سوریه و اعمال فشار بر آن برای پایان نقض‌های حقوق بشر در مناطق تحت کنترل این گروه تاکید کرد.

ژنرال ریموند توماس، فرمانده نیروهای ویژه آمریکا اعلام کرده بود که مقامات کشورش به ی.پ.گ، شاخه مسلح پ.ی.د از آنجا که ترکیه آن را مرتبط با گروه تروریستی پ.ک.ک می داند، پیشنهاد کرده اند تا نام خود را تغییر دهند و به این ترتیب گروه ی.پ.گ فعالیت خود را با عنوان “نیروهای دموکراتیک سوریه” آغاز کرد.

رفتن به نوار ابزار