کسری بودجه صندوق های بازنشستگی همچون باتلاق دولت را فرو می کشد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) براساس پیش بینی ها کسری بودجه صندوق های بازنشستگی در ایران همچون باتلاق دولت را در خود فرو می کشد.
حامد ایمانی، در تحلیلی از بودجه سال 97 ایران می نویسد: «در آمد دولت از محل فروش نفت در سال ۹۷ حدود ۱۱۰ و درآمد مالیاتی حدود ۱۲۰ هزار میلیارد جمعا مبلغ ۲۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد شد که حدود ۱۸۰ هزار میلیارد تومان آن صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت و صندوق‌های بازنشستگی خواهد شد این وضعیت طی ۲ سال آینده وخیم‌تر می‌گردد بگونه‌ای که کل درآمد ۲۳۰ هزار میلیارد تومان یاد شده صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان دولت و صندوق‌های بازنشستگی خواهد شد. کسری بودجه صندوق‌های بازنشستگی همچون باتلاق دولت را در خود فرو می‌کشد و اگر سریعا چاره سازی نشود تا ۵ سال آینده راه نفسی برای دولت باقی نخواهد ماند.

با این حال تنها راه منطقی علمی و نتیجه بخش همان راهی است که همه تصمیم گیران عاقل کشور‌های دنیا از قبیل: ژاپن، آلمان، فرانسه و … پیموده اند سن بازنشستگی باید طی ۵ سال به مرور به ۶۵ تا ۶۷ سال بر اساس نوع شغل برسد و برخی مشاغل کارگری و سخت همان ۶۰ سال بماند.

میانگین مبنای پرداخت بجای ۲ سال به مرور به ۵ و سپس به ۱۰ سال افزایش یابد. تاخیر در این اصلاح بزرگ خود کشی است و کشور از دست می‌رود دولت رسما ورشکسته خواهد شد و بحران غیر قابل کنترل کشور و ملت را در هم خواهد پیچید.
کمیسیون اجتماعی و رئیس و هیات رئیسه این کمیسیون چقدر در این خصوص مطالعه نموده و وقت می‌گذارند آیا دغدغه آن‌ها اینگونه موضوعات مهم و اساسی است یا دغدغه‌های اصلی آن‌ها موضوعات دیگری است.

پیشنهاد می‌گردد کمیسیون بودجه و کمیسیون اقتصادی مجلس نیز می‌بایست این موضوع را عمیقا بررسی و هر چه سریعتر در قالب طرح اصلاح قانون بازنشستگی اصلاحات ذکر شده را اعمال نمایند. تعداد افراد مستمری بگیر از ۲.۷ میلیون نفر در سال ۱۳۹۶ به ۳.۷ میلیون نفر در سال ۱۴۰۰ خواهند رسید و کسری بودجه سازمان تامین اجتماعی از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۱۱۸ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۴ خواهد رسید.
وضعیت صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگی نیرو‌های مسلح و صندوق فولاد بسیار وخیم‌تر و بحرانی‌تر و ترسناک‌تر است. امیدوارم مجلس و دولت به خود بیایند و اهمیت این بحران عظیم و ویرانگر را درک کنند.»
رفتن به نوار ابزار