کره شمالی: پمپئو گستاخ و زهر هلاهل دیپلماسی آمریکاست

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) وزیر امور خارجه کره شمالی همتای آمریکایی خود را «زهر هلاهل» دیپلماسی ایالات متحده خواند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، ری یونگ هو، وزیر خارجه این کشور روز جمعه یکم شهریور گفت: «اگر آمریکا همچنان دنبال این رؤیا باشد که با تحریم به همه چیز برسد، ما یا باید بگذاریم که آنها به رؤیاپردازی ادامه بدهند، یا این که رؤیای‌شان را خراب کنیم.»

خبرگزاری دولتی کره شمالی همچنین از قول آقای ری نقل کرده که دولت پیونگ‌یانگ هم آماده ازسرگیری گفتگوها با آمریکاست و هم آماده است تا رویاروی این کشور بایستد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کره شمالی با اعلام این مطلب گفت: «اگر آمریکا با تحریم‌ها در پی رویارویی با ما باشد و رفتار تنش‌زای خود را ترک نکند، دچار اشتباه محاسباتی شده است.»

او در عین حال با حمله شدید به همتای آمریکایی‌اش مایک پمپئو، او را «زهر هلاهل» نامید و گفت که او بیشتر به فکر «جاه‌طلبی‌های سیاسی» خودش است تا ایفای نقش به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده. به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، وزیر خارجه این کشور سخنان همتای آمریکایی خود را «لفاظی درباره تحریم‌های قدیمی» خوانده است.

این اظهارات آقای ری واکنشی به سخنان اخیر آقای پمپئو در یک گفتگوی رسانه‌ای است که گفته بود آمریکا برای وادار کردن کره شمالی به خلع سلاح هسته‌ای، «سخت‌ترین تحریم‌ها» را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

وزیر خارجه کره شمالی در همین زمینه افزود: «ادای چنین الفاظ نسنجیده‌ای که ما را از امکان حل مشکل با این کشور [آمریکا] پشیمان و مردد کند، واقعا بی‌شرمی می‌خواهد.»

ری همچنین وزیر خارجه آمریکا را یک دیپلمات «گستاخ»، «بی‌منطق» و «عاری از عقلانیت» خواندن و گفت که او در هنگام بازدید از پیونگ‌یانگ و دیدار با کیم‌جونگ اون برای خلع سلاح و بهبود روابط دو کشور «التماس» می‌کرد.

کره شمالی در هفته‌های اخیر در واکنش به رزمایش نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی با سلاح‌های جدید، چند موشک نزدیک‌برد را آزمایش کرده است.

رفتن به نوار ابزار