کاهش نرخ موالید در ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز، مدیرکل آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال ایران گفت: نرخ موالید در کشور از ۶۳ فرزند به ازای هر هزار نفر به ۱۹ فرزند کاهش یافته است.

محمدباقر عباسی عصر چهارشنبه در همایش روز جهانی جمعیت در ساری با اعلام اینکه هرم سنی جمعیت کشور نشان می‌دهد که هر سال از مقطع هرم که جمعیت سن باروری را نشان می‌دهد کاسته می‌شود، گفت: در مقطعی از زمان نرخ موالید ۶۳ فرزند برای هزار نفر جمعیت بوده اما در حال حاضر این رقم در همان میزان جمعیت به ۱۹ فرزند رسیده است.

مدیرکل آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال ایران، از افزایش میانگین سن ازدواج ابراز نگرانی کرد و گفت: این نگران کننده تر از همه موضوعات است زیرا هم اکنون سن ازدواج مردان به ۳۵ و زنان به ۳۱ سال رسیده است.

عباسی، به موضوع پنجره جمعیتی اشاره کرد و گفت: سازمان ملل متحد پنجره جمعیتی را به عنوان دوره ای تعریف می‌کند که در آن جمعیت زیر ۱۵ سال به کمتر از ۳۰ درصد کل جمعیت می‌رسد و نسبت جمعیت ۶۵ ساله به بالاتر هنوز کمتر از ۱۵ درصد کل جمعیت است.

وی، ادامه داد: پنجره جمعیتی در ایران در سال ۸۵ تحقق یافت و تا حدود ۱۴۳۰ استمرار خواهد داشت در عین حال بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ نسبت جمعیت فعال و ۱۵ تا ۶۴ سال استان حدود ۷۳.۵ درصد بوده که اکنون به ۷۳ درصد رسیده است.

مدیرکل آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور، با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان ایران است، گفت: مازندران در حال حاضر به صورت بالقوه یکی از مستعدترین استان برای توسعه همه جانبه است زیرا جمعیت جوان و آماده به کار زیادی دارد.

رفتن به نوار ابزار