کانال ان تی وی ترکیه: «ایران انقلابی» دستخوش «انقلابی دیگر» است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ شبکه خبری معتبر ان تی وی ترکیه عصر روز یک شنبه در برنامه پر طرفدار «پاسپورت» که توسط مته چوبوکچو آماده می شود اقدام به ارزیابی حوادث اخیر در ایران نمود.

به خلاصه ای از این ارزیابی توجه فرمایید:

تظاهرات در ایران که کشوری نفت خیز و مهم است به صورت غیر منتظره از روز ۲۸ دسامبر در شهر مشهد آغاز شد و به سرعت سراسر کشور را در برگرفت. مردم علیه گرانی و مشکلات اقتصادی در خیابانها براه افتاندند. شعارهای اقتصادی به سرعت جای خود را به خواسته هایی که فقط اقتصادی نبودند داد و ناگهان در بسیاری از شعارها مردم خواستار تغییر نظام سیاسی در کشور شدند.

میزان بیکاری براساس ارقام رسمی در ایران ۱۳ درصد است. در کنار این ها تبعیض٬ فساد مالی٬‌ اختلاس٬ پارتی بازی٬ گرانی٬ رانت خواری٬ ورشکستگی موسسات مالی٬ عدم پاسخگویی دولت به ملت٬ حضور مستقیم  نظامی ایران در کشورهای چون سوریه ٬ عراق٬ یمن و لبنان و تبلیغات شیعی گری در چارگوشه جهان و به دنبال‌ان مصرف بی حدو حصر سرمایه های ملی از عمده ترین عوامل برانگیخته شدن خشم مردم است. این اعترضات هم حکومت ایران و هم جهان را متعجب کرد. بخصوص اینکه دو شهر مهم مذهبی مشهد و قم نیز داخل این روند شده اند.

مخالفین می گویند که اعتراضات مردمی است اما مقامات رسمی مدعی هستند که این اعتراضات به دست بیگانگان روی می دهد/ حالی آنکه واقعیات موجود نشان می دهد که تمامی رویدادهای ایران منشاء داخلی دارند. اما این احتمال وجود دارد که در اینده خارجیها نیز در روند‌ آن دخالت کنند.

عاریف کسکین در این خصوص معتقد است: هدف این اعتراضات تغییر اساسی در ایران است. دولت ایران از سال ۱۹۷۹ قادر به حل مشکلات اصلی کشور و جامه عمل پوشیدن به وعده های خود نشده است. وعده های اصلی انقلابیون در سال ۱۹۷۹ نان و کار و ازادی بود. محافظه کاران٬ اصلاح طلبان را متهم به فساد اقتصادی می کنند. در مقابل اصلاح طلبان نیز محافطه کاران را متهم می کنند. در این میان مردم نیز می گویند که این رژیم تماما غرق در فساد شده و باید برود. بنابراین اکثر مردم به جز برخی مناطق در ایران وارد صحنه اعتراضات شده اند. نباید فراموش کرد که جامعه ایران جامعه سال ۱۹۷۹ نیست. مردم ایران امروزه علیه آمریکا و غرب نیستند.

دکتر حقی اویغور معتقد است: نظام ایران دینامیک است و هر آن هر اتفاقی می تواند در آن بیفند. در خصوص مطالبات ملی در این اعتراضات و بخصوص آینده ان ابهام وجود دارد. اقتصاد ایران دچار انقباض شده و علت انرا نیز باید در تحریمهای شدید و افت زیاد قیمت نفت مشاهده کرد. اوضاع به هم ریخته و مخالفین در کانالهای اجتماعی در حال فراخوان مبارزه مسلحانه هستند.

دکتر گولریز شن هم بر این باور است که این اعتراضات نشان داد که مردم ایران هم از محافظه کاران و هم از اصلاح طلبان عبور کرده اند. بی عدالتی اجتماعی و تعمیق نارضایتی در زمینه سیاستهای داخلی و خارجی سبب افروخته شدن خشم مردم شده است. ایران کشوری جوان است و ۵۰ درصد جمعیت ان زیر ۳۰ سال هستند و اکثرا نیز بیکارند. ایران سرزمین انقلابهای بزرگ است. این کشور فقط در خلال قرن ۲۰ شاهد دو انقلاب بزرگ بوده است. اکنون گویا در حال تجریه جدیدی است. اگرچه رژیم ایران مدعی است که عربستان و اسراییل و آمریکا در پشت این ناآرامیها هستند اما این ادعاها قابل اثبات و مشاهده نیست.

دکتر هارون اوزتورکلر نیز در این خصوص می گوید: انچه که در ایران اتفاق افتاد در ابتدا مبنایی اقتصادی داشت ولی حجم اعتراضات به حدی است که دیگر نمیتوان انرا با مبنای اقتصادی توجیه کرد. بی تردید ایران از جمله کشورهایی است که توزیع نابرابر درامد و ثروت را شاهد است.

 

 

رفتن به نوار ابزار