کالین: ترکیه میزبان 200 هزار نفر از کردهای کوبانی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه پس از دیدار با جان بولتون مشاور امنیتی ملی آمریکا در آنکارا خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: “درهای ترکیه را به روی کردهای عراق که از ظلم صدام حسین گریخته بودند، گشودیم. میزبان بیش از 200 هزار نفر از کردهای کوبانی هستیم. بدون تردید شایعه دشمنی ترکیه با کردها، پروپاگاندای پ.ک.ک است”.

ادامه سخنان سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در این نشست خبری به شرح زیر است:

-گفتگوی جامعی (با جان بولتون) انجام دادیم و درباره چگونگی خروج آمریکا از سوریه رایزنی کردیم. نهادهای نظامی و اطلاعاتی ترکیه و آمریکا درباره مسائل سوریه گفتگو خواهند کرد.

-در این دیدار بار دیگر تاکید کردیم که کردهای سوریه با پ.ک.ک و شاخه سوری آن؛ یعنی پ.ی.د/ی.پ.گ یکسان نیستند و اعتراض خود به اظهارات بولتون را نیز ابراز داشتیم.

-ترکیه اجازه نخواهد داد روند خروج آمریکا از سوریه تبدیل به فرصتی برای گروه‌های تروریستی پ.ی.د/ی.پ.گ و غیره شود. بر اهمیت عدم اطاله و تسریع در اجرای نقشه راه مورد توافق (ترکیه و آمریکا) برای منبج تاکید شد.

-یکسان دانستن گروه تروریستی پ.ک.ک و پ.ی.د/ی.پ.گ با کردهای سوریه (توسط جان بولتون) با واکنش ترکیه، به‌ویژه رئیس‌جمهور ما مواجه شد. در دیدار امروز نیز این موضوع را صراحتا اعلام کردیم.

-یک پرونده با موضوع جرایم و نقض حقوق بشر پ.ک.ک/پ.ی.د در سوریه را به جان بولتون ارائه کردیم. کندشدن روند خروج (نیروهای آمریکا از سوریه) مطرح نیست. آنها فرصت 4 ماهه برای این امر اعلام کرده اند.

-ترکیه از تصمیم جناب ترامپ برای خروج از سوریه استقبال می‌کند، ولی بایستی درباره نحوه اجرای آن، به ویژه سرنوشت تسلیحات سنگین، پایگاه‌ها و مراکز لجستیک آمریکا و ماهیت سیستمی برجای خواهد ماند، نیز توضیحاتی ارائه شود. در گفتگوهای خود نیز این موضوعات را دقیقا بررسی کردیم.

-مسئله اصلی این است که عاقبت پایگاه های آمریکا و تسلیحاتی که در اختیار گروه تروریستی ی.پ.گ/پ.ک.ک، گذاشته چه خواهد شد؟ همچنین حمایت آمریکا از ی.پ.گ که هزینه سنگینی برای این کشور دربرداشته، کی و چگونه پایان خواهد یافت؟ پاکسازی کامل شرق فرات در شمال سوریه از عناصر تروریستی و رفع تمام تهدیدها در این منطقه بستگی به این مسائل دارد.

-انتظار ترکیه جمع آوری تمام تسلیحات ارسال شده از سوی آمریکا برای تروریست‌هاست. به ما اعلام کردند که اقدامات لازم در این باره را انجام می دهند، اما جزئیات آن طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

-رئیس جمهور ترکیه قرار ملاقات قطعی با بولتون نداشته است. درخواستی در این زمینه دریافت شده، اما هنوز تایید نشده است. قضاوت یا واکنش در این باره درست نیست. البته همه می‌دانیم که ترکیه به اظهارات بولتون در اسرائیل واکنش نشان داد.