کارشناسان سیاسی: رویکرد ترکیه در پرونده خاشقجی بسیار حرفه‌ای بود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) اغلب کارشناسان در بررسی رویکرد ترکیه در قبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت ریاض بر این باورند که اگر تلاش‌های موثر آنکارا نبود، ابعاد و زوایای این پرونده که سعی بر سرپوش گذاشتن آن می شد، روشن نمی‌شد.

به عقیده این کارشناسان، ترکیه نقش مهمی در فراموش نشدن این جنایت و جلب توجه افکار عمومی جهان ایفا کرد.

حسن الجبری، تحلیلگر سیاسی یمنی در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: مقامات تُرک از ابتدا به این پرونده به عنوان یک روند طولانی مدت نگاه کرده و همه ادعاهای دادستانی عربستان سعودی را تکذیب کردند.

وی در ادامه گفت: ترکیه همچنین استراتژی رسانه‌ای در سطح بالا را دنبال کرده و بسیار حرفه‌ای عمل کرد. علی‌رغم تلاش‌های جهانی که برای کم‌رنگ جلوه دادن آن کردند، به خوبی این روند را هدایت کرد.

فاروق آک‌کاری، روزنامه نگار و تحلیگر سیاسی نیز در این رابطه تصریح کرد: ترکیه در قبال پرونده خاشقجی بسیار دقیق، حرفه‌ای و قابل اعتماد رفتار کرد و خواسته همگان برای پیگیری و بررسی آن از سوی ترکیه، خود گواه این موضوع است.

آک‌کاری همچنین افزود: ترکیه برای نتیجه گیری در این خصوص عجولانه عمل نکرد و اجازه داد ماجرا سیر طبیعی خود را طی کند. تنها وجه مثبت این ماجرا پیگیری روند آن در ترکیه است، زیرا اگر در هر کشور دیگری اتفاق می‌افتد با توجیهات و بهانه‌های واهی بر روی آن سرپوش گذاشته می‌شد.

این تحلیلگر سیاسی در ادامه گفت: رسانه‌های ترکیه نیز همزمان با تحقیقات در مورد پرونده، سیر آن را از نزدیک پیگیری کردند. این رسانه‌ها بدون متهم کردن یا حمله به کسی تمامی ابعاد را پوشش داده و کاری کردند تیرها به سمت متهمان واقعی نشانه رود.

وی همچنین موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال جنایت خاشقجی را ناموفق و شکست خورده ارزیابی کرد.

ماهر حجازی، تحلیلگر سیاسی فلسطینی نیز در این خصوص خاطر نشان کرد: ترکیه موفق شد به گونه‌ای عمل کند که این پرونده از سطح داخلی به یک موضوع بین‌المللی تبدیل شود. دیگر عربستان سعودی و ترکیه طرفین این پرونده نیستند، اما مقامات سعودی مقصر در این جنایت باید در برابر جامعه بین المللی پاسخگو باشند.

وی همچنین گفت: ترکیه با تسهیل شرایط برای رسانه‌های عربی، خارجی و داخلی نقش مهمی در روشن شدن ابعاد پرونده ایفا کرد. ترکیه در انتقال پرونده جنایت به رسانه‌ها استراتژی سطح بالایی به کار برد.

حجازی در رابطه با موضع رئیس جمهور آمریکا نیز تصریح کرد: ترامپ از بن بستی که مقامات سعودی در آن بودند سوء استفاده کرده و در راستای منافع اقتصادی خود، دست به چانه زنی سیاسی و اقتصادی زد.

معاذ حمید روزنامه نگار فلسطینی نیز گفت: ترکیه به خوبی پرونده خاشقجی را مدیریت کرده و بواسطه دیپلماسی سطح بالا و رفتار عاقلانه و هوشمندانه خود موفق به اعمال فشار برای روشن شدن حقایق شد.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ای خفه و کشته شده است.