“چون ایران سیاستمداران دیگر کشورها را کودک می داند، من وزیر خارجه شدم”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) جلال رفیع در خاطره ای از علی اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه اسبق ایران و کسی که در حال حاضر نزدیک به 60 سمت در مناصب بالای حکومت دارد، می نویسد که وقتی از او پرسیدم که چطور می شود که یک پزشک اطفال وزارت خارجه شود، او در پاسخ می گوید که از دیدگاه حکومت جمهوری اسلامی سیاستمداران سایر کشورها در حد طفل هستند!

احسان محمدی نوشت: در حال و هوای سال های ابتدایی دبیرستان کتاب «در بهشت شداد» نوشته جلال رفیع را می خواندم. رهاورد او از سفر به نیویورک و مشاهداتش از این کشور و سازمان ملل و … نکته عجیب اینکه از تمام آن کتاب ۵۴۳ صفحه ای این ماجرایش تنها یادم مانده است.

رفیع نوشته بود: «در هواپیما کنار دکتر ولایتی نشستم. صحبتمان گل انداخت. از او پرسیدم چگونه است که متخصص اطفال شده است وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران؟ دکتر ولایتی با لحنی کاملا جدی جواب داد: «از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، رجال سیاسی سایر کشورها در حد بچه و طفل هستند. برای ارتباط و مذاکره با آنها باید یک متخصص اطفال وزیر امور خارجه باشد»!

دنیا عوض شده، آقای ولایتی دیگر وزیر امور خارجه نیست، هاشمی رفسنجانی مردی که به نظر تا ابد کنار انقلاب می ماند زیر خاک خفته، اتحاد جماهیر شوروی چند تکه شده، صدام حسین به دار آویخته شد، قذافی به تصاویر خونبار تاریخ پیوست، ریگان رئیس جمهور ایالات متحده که زمانی ولایتی با وزرای او در چالش بود هم پرونده زندگی اش بسته شد و حالا دوران ترامپیسم است، اما یک چیز انگار هنوز عوض نشده است؛ اینکه آقای ولایتی «کاملاً جدی» فکر می کند که پیرامون او را اطفال فرا گرفته اند!

رفتن به نوارابزار