چاووش اوغلو: اگر قرار باشد حکومت ایران تغییر کند، ملت آن را انجام خواهد داد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه مخالف با مداخلات خارجی در ایران هست، گفت، اگر قرار باشد که حکومت در ایران تغییر کند، این را ملت ایران انجام خواهد داد. 

چاووش اوغلو در حضور خبرنگاران در آنکارا، به ارزیابی تحولات روز پرداخته و تاکید کرد که خواهان توقف فوری اعتراضات در ایران و برقراری مجدد ثبات در این کشور می باشد.  چاووش اوغلو با بیان اینکه کشورهایی که  از ایران انتقاد می کنند باید موضعی صمیمانه و به دور از استانداردهای دوگانه در پیش بگیرند، افزود، کسانی که بر دموکراسی تاکید می کنند، از کودتای 2013 در مصر حمایت کردند. 

وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت، از بیانات حسن روحانی رئیس جمهور ایران حمایت می کنم که گفت مردم باید در استفاده از آزادی در برگزاری تظاهرات صلح آمیز، قوانین را زیر پا نگذارند، و آرزوی پایان فوری این روند را دارم.  چاووش اوغلو تاکید کرد که تنها بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از تظاهرات اعتراض آمیز در ایران حمایت کردند. . 

وزیر امور خارجه ترکیه در ارزیابی روابط ترکیه با اتحادیه اروپا گفت، اتحادیه  اروپا  اگر احترام به ترکیه را یاد گرفته، عادلانه رفتار کرده  و ارزیابی هایش را در چارچوب عضویت در اتحادیه اروپا انجام دهد، روابط مان سالم تر به پیش خواهد رفت. مولود چاووش اوغلو با اشاره به اینکه سال 2017 از نظر روابط بین آنکارا و واشنگتن سال پر مشکلی بود، گفت: “علیرغم تمامی این مسائل، آمریکا متفق ماست. باید روابط حسنه ای داشته باشیم ولی این بستگی به آمریکا دارد. اگر خطایی انجام دهد، بی پاسخ نخواهیم ماند.” 

چاووش اوغلو با ابراز اینکه  خواهان افزایش شمار کشورهایی که  فلسطین را به رسمیت می شناسند هستیم، افزود: “در سال 2018 برای یافتن راه  حل سیاسی در سوریه تلاش خواهد شد. برای تاسیس مجدد سوریه پس از یافتن راه حل، با تمامی بازیگران مذاکرات را آغاز کردیم.”  وزیر امور خارجه ترکیه، گفت ، هر لحظه امکان ترتیب عملیات در عفرین وجود دارد. ارتش ترکیه در این زمینه همواره حاضر و ناظر است. 

چاووش اوغلو گفت، به دنبال برگزاری همه پرسی 25 سپتامبر در اداره منطقه ای کرد شمال عراق، ترکیه نقش فعال تری در حل مسائل منطقه ای دارد. ترکیه هر گونه حمایت را در این زمینه انجام خواهد داد. وزیر امور خارجه  ترکیه افزود، ترکیه در یمن و قطر نیز نقش فعالی خواهد داشت.

رفتن به نوارابزار