چاووش‌اوغلو: انتظار داریم اربیل همه‌پرسی استقلال را لغو کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در نشست مشترک رسانه ای با ابراهیم جعفری همتای عراقی خود در بغداد پایتخت این کشور گفت: انتظار ما از مقامات اربیل کاملا واضح است. آن هم لغو برگزاری همه‌پرسی است. حفظ ثبات و اتحاد منطقه بسیار مهم است. منافع برادران کرد هم در حفظ اتحاد در منطقه است.

سخنان وزیر امور خارجه ترکیه در نشست مذکور به شرح زیر است:

“با ابراهیم جعفری در خصوص مسائلی که در دستور‌ کار مشترک ترکیه و عراق قرار دارد، تبادل نظر کردیم و بسیار مفید واقع شد. خواهان گسترش روابط با عراق و افزایش حجم تجاری و تقویت روابط همه جانبه با این کشور هستیم. در اولین فرصت جناب جعفری و عبادی را به ترکیه دعوت خواهیم کرد.

حضور من در اينجا به منظور تاکید مجدد ترکیه بر اهمیت دفاع از یکپارچگی عراق است. برای اعلام همبستگی کشورمان با وحدت و یکپارچگی عراق آمده ام. مبارزه با هرگونه تروریسم را نيز با هم ادامه خواهیم داد.

امیدواریم اختلافات بین اربیل و بغداد در چارچوب تمامیت ارضی و مرزی عراق و متکی بر درک متقابل حل و فصل شود. البته عودت حقوق اربیل مطابق با قانون اساسی عراق نیز امر مهمی است. این حقوق باید در چارچوب تمامیت ارضی و مرزی عراق مورد استفاده قرار گیرد. ما همواره از اقلیم اداره کرد شمال عراق و پیشمرگه ها در مقابل داعش حمایت کرده ایم. از سوی دیگر، اقدامات اشتباه اربیل را نیز به آن ها گوش زد می کنیم. نصب پرچم اداره محلی در ادارات رسمی کرکوک یکی از این اشتباهات بود. به همین شکل تاکنون اعلام کرده ایم که تصمیم برای برگزاری همه پرسی کار درستی نیست. امروز این موضوع را در اربیل نیز مطرح خواهیم کرد .

داعش و پ.ک.ک دشمنان مشترک ترکیه و عراق هستند. برای تحقق ثبات و آرامش حقیقی در عراق این گروه های تروریستی باید سرکوب شوند. در این زمینه ترکیه از بزرگترین حامیان عراق خواهد بود.

ترکیه همانگونه که در مبارزه با داعش با دولت عراق همکاری داشت، پس از پاکسازی داعش نیز به همکاری با دولت این کشور برای بازسازی شهرهای عراق و حمایت از تلاش‌ها جهت برقراری آشتی ملی با تمامی توان ادامه خواهد داد. با تمام توان خود در کنار مردم کشور برادر عراق خواهیم بود.

امروز بار دیگر رضایت ترکیه از آزادسازی موصل پس از مبارزه دشوار با داعش را ابراز کرده و از آغاز عملیات علیه داعش در تلعفر نیز ابراز خرسندی می کنیم. به حمایت از عراق برای پاکسازی داعش در سایر مناطق نیز ادامه خواهیم داد. انتظارات برای حفظ هویت ترکمن‌ها در تلعفر را نیز مطرح کردم.

تاسيس پايگاه بعشیقه به معنی نقض تمامیت ارضی عراق نيست. مردم عراق در آن مكان برای مقابله با گروه تروریستی داعش آموزش دیده و تجهيز شدند. بیش از 700 عضو داعش توسط نیروهای مذكور از پاى درآمدند. آنها در عملیات آزادسازی موصل نیز شرکت کردند و اکنون وظايفى که دولت عراق به آنها واگذار كرده است را ایفا می کنند.

گروه تروریستی پ.ک.ک نیز همانند گروه تروریستی داعش تهدیدی علیه امنیت، صلح و وحدت عراق به شمار می رود. برای پاکسازی پ.ک.ک از عراق به صورت هماهنگ با این کشور حرکت و از ارائه هرگونه حمایتی دریغ نخواهیم کرد”.

رفتن به نوار ابزار