چاووش‌اوغلو: از شرایط به وجود آمده براى قطر متاسفیم

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه طی اظهاراتی در نشست مطبوعاتی مشترک با زیگمار گابریل همتای آلمانی اش در آنکارا در ارتباط با قطع روابط دیپلماتیک بین قطر و چندین کشور دیگر عربی، این کشورها را به گفتگو دعوت کرد.

ادامه اظهارات چاووش اوغلو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمان خود به شرح زیر است:

این رویداد تمام ما را ناراحت کرده است، درحالی که ما خواستار ثبات منطقه و خلیج هستیم و به عنوان ترکیه درحال کمک به این روند هستیم.

طبیعتا کشورها ممکن است در روابط دوجانبه خود دچار مشکلات و تفاوت نظراتی شوند. اما تحت هر شرایطی باید گفتمان بین طرف ها برای دستیابی به راهکارهای مسالمت آمیز ادامه یابد. از روند فعلی ابراز تأسف می کنیم. از تمامی تلاش ها در راستای عادی سازی وضعیت فعلی حمایت خواهیم کرد.

– آلمان نباید پناهگاه دشمنان ما باشد

آلمان نباید به مرکزی برای پناه دادن به اعضای فتو تبدیل شده و افرادی که در کودتا مداخله داشته اند باید به ترکیه مسترد شوند، ما توافقنامه ای داریم که بر اساس آن استرداد امکان پذیر است.

چنین همکاری هایی با آلمان و برخی از کشورها داریم، دیپلمات، سرباز، دادستان و قضاتی که در وزارتخانه من کار می کنند به آنجا پناه می برند. آلمان به عنوان دوست ما نباید به مرکزی برای پناه دادن به دشمنان ما تبدیل شود. این طبیعی ترین حق ماست که خواستار گام های جدی تر از آلمان به عنوان کشور دوست و هم پیمان خود باشیم.

در حال حاضر نمایندگان آلمان هیچ لیستی در خصوص پایگاه اینجیرلیک نداده اند، این پایگاه در شرایط فعلی آماده بازدید نبوده و در صورت عادی شدن وضعیت آن در آینده می توان گام های مشترکی برداشت./ آناتولی

رفتن به نوار ابزار