پیروزی دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان/ جمهوریخواهان کنترل سنا را حفظ کردند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) با پایان انتخابات میان‌دوره ای آمریکا و براساس پیش بینی رسانه‌های این کشور دو حزب عمده ایالات متحده توانسته‌اند پیروزهایی در این انتخابات کسب کنند.

گزارش‌ها حاکی است که جمهوریخواهان اکثریت خود را در سنا حفظ کردند و حزب دمکرات نیز اکثریت را مجلس نمایندگان کسب کرده است.

نانسی پلوسی ساعتی پیشتر در سخنرانی خود در مقر حزب دمکرات در واشینگتن این پیروزی را تبریک گفته است.

خانم پلوسی گفته است هدف حزب دمکرات پس از پیروزی در انتخابات میان‌دوره ای برای مجلس نمایندگان تلاش برای ایجاد وحدت در کشور است.

این در حالی است که دمکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای روزسه شنبه کرسی‌های بیشتری را در سنا از دست دادند.

ایالت های فلوریدا و تگزاس شاهد رقابت نزدیک دو حزب عمده در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بود.

در ایالت فلوریدا نامزدهای جمهوریخواه برای فرمانداری و سنا در رقابتی شانه به شانه رقبای دمکرات خود را پشت سرگذاشتند.

در تگزاس نیز سناتور جمهوریخواه تد کروز با اختلاف کمی از رقیب دمکرات خود یعنی بتو آروررک اکثریت آراء را کسب کرد.

در شمار دیگری از رقابت های سنا دمکرات‌ها توانسته‌اند از رقبای خود پیشی بگیرند. این در حالی است که در یکی از حساس ترین رقابت‌ها در این زمینه در ایالت ایندیانا، سناتور دمکرات جو دانالی از رقیب جمهوریخواه خود عقب افتاده است.

«ام اس ان بی سی» پیش بینی کرده است سناتور دمکرات جو منشن در ایالت ویرجینیای غربی به پیروزی رسیده است و کرسی خود را حفظ کرده است.

به گزارش فاکس نیوز در حدود ۳۸ میلیون رای دهنده پیش از موعد رای گیری در روز سه شنبه رای خود را ارسال کرده‌اند که نسبت به انتخابات میا‌‌ن‌دوره ای در سال ۲۰۱۴ یعنی بیش از ۲۷ میلیون رای دهنده،۱۰ میلیون افزایش داشته است.

در این انتخابات رای دهندگان برای تعیین ۴۳۵ نمایندگان مجلس نمایندگان،۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و ۳۶ فرماندار ایالتی از ۵۰ فرماندار کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا هر دو سال یکبار برگزار می شود که یکبار آن با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همزمان می‌شود و دوره دیگر در میانه دوره چهار ساله رئیس جمهوری برگزار می‌شود که به آن انتخابات میا‌ن‌دوره‌ای می‌گویند. دونالد ترامپ دو سال پیش توانست در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد.

ترامپ؛ پیروزی بزرگی بود

در حالی که دموکرات‌ها توانسته‌اند کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرند و از فردا کاخ سفید مانعی جدی بر سر پیش برد برنامه‌های خود خواهد داشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری در توییتر عملکرد حزب خودش را یک “پیروزی بزرگ” نامیده و از همه رای دهندگان تشکر کرده است.

اشاره رئیس جمهوری امریکا می تواند به تحکیم اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا باشد و همچنین پیروزی در برخی از انتخابات فرمانداران ایالت‌ها.
رادیو فردا / بی بی سی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار