پیام اردوغان به مناسبت 44 مین سالگرد عملیات صلح قبرس

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ارسال پیامی برای رئیس جمهور ترک قبرس شمالی چهل و چهارمین سالگرد عملیات صلح این جمهوری را تبریک گفت.
مرکز مطبوعاتی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور کشور به مناسبت بزرگداشت روز «20 جولای؛ عید صلح و آزادی قبرس» پیامی تبریکی برای مطصفی آکینجی رئيس جمهور ترک قبرس شمالی ارسال کرد.
رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اینکه دستیابی به راه حل سیاسی در قبرس، منجر به امنیت در شرق دریای مدیترانه و زمینه ساز همکاریها و ثبات خواهد شد، اظهار داشت: این موضوع به نفع همه طرفها به ویژه مقامات شبه جزیره قبرس و جامعه جهانی خواهد بود. اما ترکیه نیز به عنوان ضامن (صلح در جزیره قبرس) که اراده خود را بارها نشان داده، اجازه نخواهد داد تا مردم جمهوری ترک قبرس شمالی قربانی بن بست سیاسی در این منطقه شوند.
در این پیام همچنین آمده است:
تر ک های قبرس در طول تاریخ تعهد خود را نسبت به صلح و حل و فصل مسائل در این جزیره انجام داده و علیرغم تمامی محدودیت های غیرمنصفانه و غیرقانونی که بر آنها تحمیل شده، اراده و توان خود برای گذر از هرگونه سختی را نشان داده اند.مردم جمهوری ترک قبرس شمالی و ترکیه در نیم قرن گذشته تمامی تلاش خود برای دستیابی به یک صلح پایدار را انجام داده اند، اما متاسفانه به دلیل مواضع و کارشکنی های ده سال اخیر طرف یونانی مذاکرات بی نتیجه مانده است.
آخرین نمونه آن عدم دستیابی به یک توافق در کنفرانس قبرس بود که سال پیش برگزار شد.
– ترکیه به نقش خود در تامین آزادی و ثبات را ادامه خواهد داد
اردوغان با اشاره به اینکه دستیابی به یک راه حل در قبرس، بدون شک راه را برای همکاری ها و ایجاد صلح در منطقه هموار خواهد کرد افزود: این موضوع به نفع همه طرفها به ویژه مقامات شبه جزیره قبرس و جامعه جهانی خواهد بود.
اما ترکیه نیز به عنوان ضامن که اراده خود را بارها نشان داده، اجازه نخواهد داد تا مردم جمهوری قبرس ترک شمالی قربانی بن بست سیاسی در این منطقه باشند.
ترکیه همانگونه که پیش از این بوده از این به بعد نیز در کنار برادران ترک خود در قبرس خواهد بود و به نقش خود در تامین آزادی و ثبات در جزیره قبرس و شرق دریای مدیترانه ادامه خواهد داد.
رئیس جمهور ترکیه در پایان به نام ملت و دولت ترکیه این عید را به ملت و دولت جمهوری ترک قبرس شمالی تبریک گفته و برای شهدایی که در جنگ آزادی جان خود را فدای وطن کرده اند، از خداوند طلب رحمت کرد./آناتولی
رفتن به نوار ابزار