پومپئو: خروج نظامی آمریکا از سوریه نابودی داعش و مقابله با ایران را متوقف نمی‌کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته است که تصمیم به خروج نظامی از سوریه در ماموریت آمریکا برای نابودی داعش و مقابله با سیاست منطقه‌ای ایران تغییر نخواهد داد. قرار است وی در سخنرانی مهمی در مصر “خطرات” ایران برای منطقه را تشریح کند.

آقای پومپئو که قرار است امروز، سه‌شنبه، ١٨ دی (٨ ژانویه) عازم دیدار از چند کشور خاورمیانه شود، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی گفته است که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نظامیان آن کشور از سوریه “ماموریت آمریکا برای نابودی دولت اسلامی [داعش] و متوقف کردن تلاش‌های ایران برای تاثیرگذاری بر شرایط منطقه با توسل به عملیات تروریستی تحت حمایت دولت را تغییر نخواهد داد.”

وزیر خارجه آمریکا خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را “تغییری تاکتیکی” توصیف کرده و گفته است که این اقدام “در عزم ایالات متحده برای شکست خلافت اسلامی یا داعش در سطح جهانی تغییری نداده است.” وی همچنین افزود که “استراتژی ما در مقابله با ایران هم تغییر نکرده است.”

در ماه گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که حدود دو هزار نظامی اعزامی به سوریه را از آن کشور خارج می‌کند. نقش اصلی این افراد کمک مستشاری و حمایت از نیروهای عمدتا کرد سوری در مقابله با داعش بوده است. این تصمیم با اعلام نارضایی شماری از مقامات ارشد ایالات متحده مواجه شد و وزیر دفاع آمریکا و رئیس دفتر او هم از سمت‌های خود کناره‌گیری کردند. این تصمیم شگفتی و نگرانی برخی از متحدان ایالات متحده از جمله اسرائیل را هم در پی داشت.

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار