پومپئو: به توافق با ترکیه بر سر امنیت کردهای سوریه خوشبینم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا که در خلال یک سفر بلند به خاورمیانه از کشورهای حاشیه خلیج دیدن می‌کند گفته خوشبین است که آمریکا و ترکیه بر سر تامین امنیت کردهای متحد واشنگتن پس از خروج سربازان آمریکایی به توافق برسند.

پومپئو روز شنبه (۱۲ ژانویه) این سخنان را در حالی به خبرنگاران گفت که در امارات متحده عربی بود و تلفنی با همتای خود در ترکیه دقایقی گفتگو کرده بود.

کردهای مورد اشاره وزیرخارجه آمریکا در چند سال گذشته تحت مشاوره و حمایت واشنگتن با شبه‌نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه جنگیده‌اند.

اما حالا ترکیه گسترش و تحکیم حضور آنها در پشت مرزهایش را یک تهدید می‌داند و این تروریستهای کرد تبار را هم‌پیمان تروریستهای کردتبار ترکیه چون پ‌ک‌ک می‌داند که یک تشکل تروریستی محسوب می‌شوند.

یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های آقای پومپئو هم در سفر به خاورمیانه، اطمینان خاطر دادن به متحدان واشنگتن است که پس از اعلام ناگهانی تصمیم آقای ترامپ برای خارج کردن سربازان آمریکایی از سوریه نگران عواقب آن شده‌اند.

آقای پومپئو همچنین امروز (شنبه) در ابوظبی به خبرنگاران گفت که آمریکا “حق مردم ترکیه و (رئیس‌جمهوری این کشور رجب طیب) اردوغان برای دفاع از کشورش در برابر تروریست‌ها را” به رسمیت می‌‎شناسد.

“ما همچنین می‌دانیم که آنانی که دوشادوش ما جنگیده‌اند مستحق تامین امنیت خود هستند.”