پوتین: کره‌ شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای خواهان تضمین امنیتی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پس از دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در شهر ولادیوستوک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این دیدار بسیار مفید بود؛ با آقای کیم به طور مفصل در ارتباط با تمام مسائل مذاکره و گفت‌وگو کردیم. کره شمالی برای حفظ استقلال به ضمانت امنیتی نیاز دارد.

وی افزود: در این دیدار به صورت کامل در مورد پاکسازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای، تحریم‌ها، روابط دوجانبه، روابط کره شمالی و آمریکا گفت‌وگو کردیم.

پوتین با تاکید بر اینکه حقوق بین المللی باید به جایگاه قدرتمند خود باز گردد، گفت: باید وضعیت جهان را حقوق بین المللی تعیین کند. با آغاز این روند اولین گام حل مشکلات جهان برداشته خواهد شد. اولین قدم خلع سلاح هسته ای از کره شمالی خواهد بود.

رئیس جمهور روسیه در ادامه تصریح کرد: در زمینه مسئله کره شمالی باید طرفها طبق منافع خود به صورت مرحله‌ای و در چارچوب احترام متقابل مسئله خلع سلاح هسته‌ای را حل کنند.

وی ضمن اشاره به محورهای دیدار فردای خود با مقامات آمریکایی در چین گفت: موضع روسیه همیشه روشن و واضح بوده است، حتی به درخواست کیم مشکلات مربوط به روند کره را با مقامات آمریکا در میان خواهم گذاشت. این موضوع را با مقامات چینی و آمریکایی بررسی خواهیم کرد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: کاهش خطر تهدید هسته‌ای در اولویت بوده و به نظر می‌رسد رهبر کره شمالی نیز بر این باور است. تنها خواسته آنها تضمین امنیت‌شان است.

رئیس جمهور روسیه در پاسخ به این سوال که آیا در مقطع کنونی حل مسئله کره نیازمند مذاکرات چندجانبه است یا نه، گفت: نمی‌توان به طور قطع به این سوال پاسخ داد، تضمین بین المللی برای ضمانت امنیت کره شمالی اجتناب ناپذیر است. اگر این ضمانت از سوی آمریکا یا همسایه‌ آن کره جنوبی صورت بگیرد خوب است اما اگر این میزان کافی نباشد می‌توان گزینه مذاکرات شش جانبه را در نظر گرفت.

گفتنی است ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون پس از این دیدار در ضیافت شام شرکت کردند. رهبر کره شمالی همچنین هدایایی به رئیس جمهور روسیه اهدا کرد. 

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار