پوتین: خروج آمریکا از پیمان موشکی بی‌ پاسخ نخواهد ماند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه طی سخنرانی در جلسه ای با حضور مقامات وزارت دفاع این کشور در سوچی گفت: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از سوی مسکو بی پاسخ نخواهد ماند.

پوتین با تاکید بر اینکه روسیه آماده مذاکره در این مورد است، اظهار امیدواری کرد که آمریکا این موضوع را مسئولانه بررسی کند.

وی در ادامه گفت: خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از سوی مسکو بی پاسخ نخواهد ماند.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه هنگام خروج آمریکا از پیمان منع گسترش موشک های بالستیک نیز مسکو عکس العمل لازم را نسبت به این موضوع نشان داده بود، اضافه کرد که روسیه با موشک های هایپرسونیک خود توانایی عبور از هر نوع سامانه دفاع موشکی را دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که از پیمان منع استفاده از موشک‌های هسته ای میانبرد که در زمان جنگ سرد میان این کشور و اتحاد جماهیر شوروی سابق به امضا رسید خارج می شود. روسیه این تصمیم را بسیار خطرناک برشمرد.

این پیمان میان رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، روسای جمهور اسبق آمریکا و شوروی سابق در سال 1987 به امضا رسید. بر اساس آن تولید، خرید یا آزمایش موشک‌های زمینی با برد 300 تا 3400 کیلومتر از سوی این کشورها ممنوع شده است. آمریکا همواره روسیه را به نقض این پیمان متهم کرده است.