پوتین: برای منافع دوستان تُرک خود احترام قائل هستیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، همتای تُرک خود در مسکو اظهار داشت: فضای بسیار سازنده‌ای حاکم بود و پیرامون روابط دوجانبه بحث و گفت‌وگو کردیم.

وی درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: برای منافع دوستان تُرک خود به ویژه در مورد ایجاد امنیت، احترام قائل بوده و با ترکیه بر سر مبارزه مشترک با تمامی تروریست‌ها هم عقیده‌ایم، همچنین متوجه تلاش‌های مخاطبان ترکیه‌ای خود برای اجرای الزامات توافق ادلب هستیم.

پوتین عملی شدن طرح خروج آمریکا از سوریه را گامی مثبت خوانده و تاکید کرد: بر روی راه حل پایدار در مسئله سوریه کار می‌کنیم. حل تمامی مشکلات موجود در سوریه تنها با راه های سیاسی و دیپلماتیک ممکن است.

وی همچنین از برگزاری اجلاس سه‌جانبه (ترکیه، ایران و روسیه) پیرامون سوریه در مسکو خبر داده و گفت: ترکیه و روسیه باید به همکاری خود پس از حل مسئله سوریه ادامه دهند. در این راستا مقامات وزارت‌خانه‌هایمان نیز فعالیت مشترک خواهند داشت که پناهجویان نیز در محیطی امن به کشورشان بازگردند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه خاطر نشان کرد: ما طرفدار برقراری کانال گفت‌وگو میان مقامات دمشق و کُردهای سوریه هستیم. معتقدیم این گفت‌وگو باعث ایجاد وحدت در جامعه سوریه و مایه خیر برای کشورهای همسایه خواهد بود.

پوتین در پایان تصریح کرد: تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه موضوع بسیار مهمی است که باعث تحکیم دستاوردهای ما در منطقه خواهد شد. برقراری کانال گفت‌وگو میان تمام طرف‌ها ضروری است.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار