پس از سوختن صندوق‌های آرا…مجتبی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی در عراق چه می‌کنند؟

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، انتخابات سراسری در عراق در تاریخ 22 اردیبهشت ماه سالجاری و برای نخستین‌بار با استفاده از سیستم رای‌گیری الکترونیکی برگزار شد.

در پی برگزاری این انتخابات حیدرالعبادی نخست وزیر عراق ار احتمال تخلف انتخاباتی بی سابقه خبر داده و دستور بازشماری آرای رای‌گیری انتخابات اخیر پارلمانی را صادر کرد.

متعاقبا وزارت کشور عراق روز یکشنبه(20 خردادماه) اعلام کرد که بزرگترین مرکز نگهداری صندوق‌های رای در عراق در آستانه بازشماری دستی آراء، دچار حریق شد و به طور کامل در آتش سوخت.

در همین رابطه یادداشتی به شرح زیر در رسانه ها انتشار یافته که عینا تقدیم می گردد:

پس از سوختن صندوق‌های آرا…مجتبی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی در عراق چه می‌کنند؟

یکشنبه محل نگهداری صندوق‌های رای‌گیری عراق قبل از بازشماری بخاطر احتمال تقلب آتش گرفت که گفته می شود نیروهای وابسته به ایران در این آتش سوزی دست داشته اند.

چند ساعت پس از آتش گرفتن محل نگهداری صندوق‌های آرای انتخابات پارلمانی عراق ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد، دوشنبه 11 ژوئن، ضیافت افطاری با حضور مجتبی خامنه‌ای و قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، نوری المالکی نخست‌وزیر پیشن عراق و رهبر ائتلاف دولت قانون و هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح، متشکل از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه حشد الشعبی مورد حمایت ایران برگزار کرد.

این ضیافت در سفارت ایران در بغداد پایتخت عراق برگزار شد.

در جریان ضیافت افطار، تلاش‌ها برای تشکیل «فراکسیون بزرگتر» در پارلمان عراق برای تشکیل دولت آینده توسط این ائتلاف به بحث گذاشته شد.

بنا بر اخبار رسیده، تلاش‌ها برای تشکیل فراکسیونی متشکل از ائتلاف دولت قانون با 29 کرسی، ائتلاف فتح با 48 کرسی، گروه‌های کرد که در مجموع 43کرسی در پارلمان دارند، به علاوه ائتلاف‌های کوچک‌تر که قصد پیوستن به این فراکسیون را دارند، در جریان است تا در مجموع، این فراکسیون بیش از 120 کرسی پارلمان را از آن خود کند.

همچنین قرار است تماس‌های مستقیمی با حیدر العبادی نخست‌وزیر کنونی عراق و رهبر ائتلاف النصر گرفته شود تا او را به پیوستن به این فراکسیون متقاعد ساخت. در صورت پیوستن العبادی، فراکسیون مد نظر ایران، به 175 کرسی خواهد رسید.

ایران در تلاش است، فراکسیونی بزرگتر از آن چیزی که تا کنون مقتدی صدر، عمار حکیم و ایاد علاوی بر سر آن به توافق رسیده‌اند تشکیل دهد.

بنا بر تفسیر دادگاه فدرال عراق، فراکسیون «بزرگتر»، ائتلافی نیست که در انتخابات پیشتاز شود، بلکه فراکسیونی است که در نخستین جلسه پارلمان، خود را با بیشترین شمار کرسی‌ها، مطرح کند. این فراکسیون شخص مورد نظر خود را برای نخست‌وزیری نامزد می‌کند. احتمال پیوستن حیدر العبادی به این ائتلاف نیز مطرح بود.

یکشنبه 10 ژوئن، محل نگهداری صندوق‌های رای‌گیری پس از آن آتش گرفت که پارلمان عراق، بازشماری دستی آرا را تصویب کرد. این مصوبه به خاطر وجود شبهه تقلب در جریان شمارش الکترونیک آرا صادر شد.

رفتن به نوارابزار