پرواز بویینگ 737 مکس بر فراز آسمان ایران ممنوع شد


به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا) در پی سقوط دو فروند هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8 در پنج ماه گذشته در اندونزی و اتیوپی و واکنش بسیاری از کشورها به این شرکت، سازمان هواپیمایی ایران نیز از بستن حریم هوایی خود بر روی هواپیماهای «بوئینگ 753 مکس 8» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران اعلام کرد: این نوع هواپیما از تولیدات جدید شرکت آمریکایی بوئینگ است و ناوگان این کشور چنین هواپیمایی را در اختیار ندارد. بسیاری از کشورها با صدور اطلاعیه‌‌های هوانوردی، پرواز بوئینگ مکس را از آسمان خود ممنوع اعلام کردند.

وی افزود: مطابق قراردادی که با بوئینگ پس از برجام منعقد کرده بودیم، مقرر بود حدود 50 فروند از این هواپیمان به ناوگان کشورمان اضافه شود، اما با خروج آمریکا از برجام در عمل منتفی شد.

اسعدی با بیان اینکه این مدل هواپیما دچار مشکل فنی شده و در روزهای گذشته شاهد بودیم کشورهای زیادی آن را از ناوگان هوایی شان خارج کردند، گفت: بنابراین حتی اگر زمانی شرایط اجرای قراردادهای لغو شده پسابرجامی مهیا شود، در نوع هواپیماها و نحوه خرید آنها تجدید نظر خواهیم کرد. ایران ایر نخستین توافق و قرارداد با بوئینگ در پسابرجام را امضاء کرد و پس از برجام مقرر شد شرکت هواپیمایی (هما) طی توافق و قرارداد با نمایندگان بوئینگ، 80 فروند هواپیما از این کمپانی خریداری کند. ‌طبق این قرارداد، مقرر بود بوئینگ 50 فروند هواپیمای 737 مکس به ظرفیت 150 تا 160 نفر در اختیار قرار دهد.

گفتنی است، در پی سقوط هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8 اتیوپی، نگرانی از ایمنی این هواپیما مجددا مورد بحث قرار گرفت. با مطرح شدن مشکلات فنی در طراحی هواپیمای بوئینگ 737 مکس 8، پرواز این هواپیما در آسمان بسیاری از کشورها و حتی آمریکا به عنوان سازنده این هواپیما نیز ممنوع شد.

ده‌ها کشور از جمله ترکیه، چین، انگلستان، مالزی، استرالیا، فرانسه، آلمان، هلند، هند، هنگ‌کنگ و کوزوو پرواز این نوع هواپیما را متوقف کرده‌اند.