پاسخ 10 بندی قطر به درخواست‎‌های عربستان سعودی

المیادین اعلام کرد که از طریق برخی منابع دیپلماتیک به پیش نویس غیر رسمی پاسخ قطر به کشورهای عربی دسترسی پیدا کرده است.
در متنی که به دست المیادین رسیده 10 بند وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

1. درخواست کاهش سطح روابط دیپلماتیک قطر با ایران در صورت التزام همه کشورهای حاشیه خلیج  و اخراج همه ایرانی‌ها از این کشورها عملی خواهد شد.
2. قطع روابط قطر با ایران از جمله در بخش اقتصادی به شرط اقدام متقابل کشورهای عربی حاشیه خلیج به ویژه امارات عملی خواهد شد.
3. تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در قطر به شرط اقدام متقابل همه کشورهای عربی حاشیه خلیج در بستن پایگاههای خارجی در کشورهای خود عملی می شود.
4. قطر هر گونه ارتباط خود را گروههای تروریستی که از سوی سازمان ملل تعیین شده تکذیب می کند. البته تاکید می کند که اخوان المسلمین جایی در این فهرست سازمان ملل ندارد.
5. قطر اتهامات مطرح شده در زمینه حمایت مالی این کشور از تروریسم را بدون ارائه دلایل و مدارک روشن، رد می کند. ما لیست گروههای تروریستی که مورد تایید سازمان ملل است را فقط مورد پذیرش قرار می دهیم.
6. قطر تحویل کسانی را که «پناهنده سیاسی و شخصیت‎های اهل سنت تحت ظلم مقیم در اراضی خود» معرفی نموده، رد می کند.
7. قطر تعطیلی شبکه های تلویزیون و رسانه‎ای رسمی و غیر رسمی خود را رد می کند اما در صورت تعطیلی العربیه، اسکای نیوز، الحدث و شبکه های مصری دست به اقدام متقابل خواهد زد.
8. قطر تاکید می کند که در امور داخلی هیچ کدام از کشورهای عربی حاشیه خلیج دخالت نمی کند ، برخلاف امارات که در امور قطر و کویت دخالت و علیه آنها اقدام تحریک آمیز می کند، همچنی در امور عمان دخالت اطلاعاتی کرده و در تلاش برای انجام کودتا در این کشور است.
9. قطر ارتباط خود با برخی مخالفان کشورهای عربی حاشیه خلیج و یا حمایت از آنها را رد کرده اما ارائه تابعیت قطری به کسانی که تمایل پذیرش آن را دارند یک مسئله حاکمیتی می داند.
10. قطر درخواستها در زمینه پرداخت غرامت به کشورهای تحریم کننده را رد می کند و خواستار دریافت غرامت از بابت «اقدامات احمقانه‎ای» است که در حق این کشور طی روزهای اخیر اعمال شده است.

رفتن به نوار ابزار