پارک ماری جوآنای تهران/ مریم مرادی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)برای درک عمق فاجعه افزایش گرایش جوانان به مواد مخدر به خصوص ماری جوانا یا گل کافی است یکی از شب ها سری به پارکی که نام هنرمندان را یدک می کشد یا پارک لاله در مرکز پایتخت بزنید… همین!

 مریم مرادی در گزارشی که برای جامعه خبر از  پارک هنرمندان خیابان ایرانشهر تهران تهیه کرده می نویسد دختران و پسرانی با ظاهر امروزی و متفاوت درحالی که سیگاری بر لب دارند مشغول خنده و صحبت کردن با یکدیگرند. غیر از بوی غیر عادی سیگار… رفتار آنها هم توجه ما را به خود جلب می کند. بعد از کمی قدم زدن پسری ۲۲ ساله لاغر و پرحرف به ما نزدیک می شود و آرام می گوید: اگر اهلش هستی دنبال من بیا …! همراهش رفتیم و سوال کرد چی نیاز دارید؟ … خلاصه قرار شد دوباره همدیگر را ببینیم … عصر تماس گرفت و قرار گذاشتیم.

ساعت ۹ شب، تهران– بلوار کشاورز– بوستان لاله …

کمی روی ظاهرمان کار کردیم. من با آرایشی غلیط تر و همکارم هم شلوار لی و تی شرت …

اینجا خرید و فروش مواد مخدر آزاد است به نحوی که گاهی فکر می کنید از سوی دولت مجوز منطقه آزاد تجاری لاله صادر شده است! همه تیپ معتاد اعم از خریدار و فروشنده می توانید مشاهده کنید نیازی هم نیست باهوش یا جاسوس بازی در بیاورید… (خیلی تابلو است) به نحوی که اگر فرد مورد نظر ما سر قرار نمی آمد قطعا ساقی دیگری به ما پیشنهاد می داد.

حدود ۲۰ دقیقه ای منتظر شدیم …

بالاخره جناب ساقی تشریف آوردند و البته مودبانه گفتند: سلام؛ ببخشید دیگه مشتری داشتم نشد زودتر بیام! همکارم را هادی خطاب کردم و گفتم همراهم آمدند تا حساب و کتاب ها دقیق باشه …

در گوشه ای تاریک از پارک بین درختان بر روی نیمکتی نشستیم و همکارم شروع به صحبت درمورد شغل ساخته گی خود در فرودگاه و اینکه ساقی همیشگی او قیمت را بالا برده و جنسش هم مرغوب نیست و مشتریان ناراضی هستند کرد. سپس ساقی از جیبش مقداری ماری جوانا که به آن «سنگیه سنگی» می گفت بیرون آورد و به ما نشان داد و با اصرار از ما خواست تا هرکدام یک نخ از ماری جوانا را امتحان کنیم. که همکارم با عوض کردن بحث و کشاندن موضوع به سمت قیمت مواد خود را از تست زدن مخدر فراری داد.

بحث و گفتگو ادامه داشت و توانستیم طوری وانمود کنیم که انگار عرضه مخدر میان مسافران با تیم ما است. دعوا بر سر قیمت شد و نمونه هم به ما دادند. فعلا چند گرم ماری جوآنا ۳۰ هزارتومان …

همکارم گفت: به جز گل چی داری؟

ساقی گفت: چی می خوای؟

گفتیم: چی داری؟

گفت: هر چی بخواهی. الان همه چیز در بساطم از کمیکال، بنزای، ال اس دی، اسید و همه این چرت و پرت ها هست. حتی اگر خودم هم نداشته باشم برای تو اوکی می کنم. چیزی هم که اوکی می کنم چیز هایی در سطح ناب است.

سپس در میان تعریف و تمجید از موادش گفت: بعد از یک ماه مصرف ماری جووانا در شهرک غرب کمیکال کشیدم. کمیکال می دانی کدام است؟ میان جز می ریزی و وقتی بکشی مغزت سوت می کشد اما خیلی قوی است. من توپه توپ بودم و همه چیز را صحنه آهسته می دیدم.

پس از آن همکارم گفت: برای مشتری هایمان باید کیفیت و بسته بندی عالی باشد.

گفت: من پک بسته پلمپ شده برای شما می آورم که پشت آن عکس رقص نور باشد و همه در حالی که می رقصند دستشان بالا است. قیمت ۳ گرمی این پک ها بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان است.

همکارم گفت: من باید حداقل ۶۰ درصد سود کنم.

ساقی جوان با لبخندی از رضایت گفت: حالا اگر اکی شد با هم زد و بندهای ریزی می کنیم و مطمئن باش سود خوبی نصیبت می شود. الان هم دو تا پی پر برای دو نفر می دهم تا امتحان کنید. من باید سطح کاری مشتری هایم را بدانم تا اگر از این جنسی که به آن ها می دهم راضی نبودند یک لول بالاتر بیاورم.

بعد از کمی گفتگو ساقی که حالا با ما صمیمی تر شده بود از زندگی شخصی خودش صحبت کرد. اینکه از صبح تا عصر مشغول به فروش نقره و بدلی جات است و مواقعی که دوستانش به تایلند می روند لابه لای انگشترها، نقره ها را توسط مهمانداران هواپیما به تهران می آورند و در اینجا نقره ها بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان به فروش می رسد. بعد از ظهر هم در کنار نقره فروشی شیطنت هایی مانند فروش مواد مخدر می کند.

پس از کمی صحبت، از او و دوستش خداحافظی کردیم و از پارک خارج شدیم. چند روز بعد هم ساقی با من تماس گرفت اما این تماس بی پاسخ باقی ماند…

گزارش نیمه راه تمام شد. قرار نبود ادامه دهیم. ادامه این راه را فکر کنم ستاد مبارزه با مواد مخدر باید ما را همراهی کند. شاید هم نمایندگان مجلس که می خواهد مخدر دولتی را …بماند!

این چندمین گزارش از سری گزارش های شب در تهران است. نه ساقی ما حرفه ای و عضو باند بود و نه ما خبرنگاران بین المللی هستیم. همه اهل همین شهر بودیم. راحت مرتبط شدیم. راحت صحبت کردیم. راحت اعتماد کردیم.

خوانندگان عزیز توجه فرمائید …

خوانندگان عزیز توجه فرمائید …

اینجا تهران است. بهشت معتادان ایران … جایی که بوی شکست سازمانها و نهادهای مسئول در مبارزه با پیشگیری از اعتیاد و مواد مخدر به مشام می رسد. اصلا انگار سوخته …

پیشنهاد می کنیم یک شب با جناب آقای رحمانی فضلی وزیر کشور یا استاندار تهران اصلا نه با خود آقای روحانی شب گردی در تهران داشته باشیم. جناب قالیباف و تیمش چندین ماه شب گردی داشتند اتفاقی رخ نداد …