يك و نيم ميليون كودك بی هويت در ايران زندگى مى‌كنند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس ایران گفت که یک میلیون و 500 هزار کودک بدون هویت در ایران زندگی می‌کنند، او در این باره گفته است: این آمار روزانه افزایش پیدا می‌کند بدون آنکه راه‌حل اساسی برای آن اندیشیده شود. کودکان کار سرچهارها 5 تا 15 سال سن دارند.

به گزارش «ایلنا»، در چارچوب طرح جمع آوری کودکان تکدی گری از سطح چهارراه‌ها و خیابان‌ها؛ کودکان ایرانی به اورژانس اجتماعی و کودکان معتاد این کشور به کمپ‌های ترک اعتیاد فرستاده می شودند؛ کودکان تبعه پاکستان به اردوگاه ورامین سپس به پایانه مرزی میرجاوه و کودکان افغان نیز هم به مرز فرستاده می شوند.

براساس این گزارش، این مسیری است که از وَن‌های بزرگ و سوار شدنِ اجباری در آنها شروع می‌شود و به اردوگاه و کمپ ختم می‌شود و اینها هیچیک معضل فقر و کودکان کار را حل نمی‌کند. البته پلاکاردهایی هم در سطح شهر به چشم می‌خورد که مردم را به کمک نکردن به متکدیان تشویق می‌کند.

گفتنی است در روزهای گذشته وزیر کار ایران از طرحی تحت عنوان «تعریف مشاغل خدماتی برای خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه‌ها در قالب تعاونی» صحبت کرده‌است؛ این طرح هم مورد انتقادِ فعالان است؛ حتی دامنه انتقاد به مجلس هم کشیده شد؛ عضو مجمع نمایندگان تهران در مجلس در واکنش به این طرح گفته تعریف مشاغل خدماتی برای کودکان کار؛ خلاف مقررات نظام حقوق بشری و کنوانسیون‌هایی است که ایران به آنها ملحق شده است.

همچنین طرح جمع آوری کودکان کار که گاهی هم با عنوان دستگیر کردن آنها مطرح شده است با انتقاد جدی فعالان فضای مجازی روبرو شده است. در همین راستا شب گذشته کاربران ایرانی تویتر با هشتگ #کودک_دستگیرنشود به این طرح اعتراض کردند.

رفتن به نوار ابزار