“ولیعهد عربستان شریک قتل خاشقجی است”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کالیفرنیای جنوبی در سنای آمریکا طی اظهاراتی در یک نشست محرمانه درباره حادثه قتل جمال خاشقجی اعلام کرد: به احتمال قریب به یقین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شریک قتل خاشقجی است.

وی در ادامه افزود: شهرت ولیعهد عربستان سعودی لطمه جبران ناپذیر دیده است. طی مدتی که او بر سر قدرت است، من نمی توانم از فروش اسلحه به عربستان حمایت کنم.

گراهام با بیان اینکه عربستان سعودی متحد استراتژیک آمریکا است، تصریح کرد: تلاش برای ترمیم روابط دو کشور ارزشش را دارد. اما محمد بن سلمان این روابط را به شدت خدشه‌دار می کند.

او همچنین تاکید کرد که شواهد دریافت شده در چارچوب تحقیقات درباره ماجرای قتل خشقجی بسیار «واضح» است و کنگره آمریکا نیز باید با توجه به این شواهد عمل کند.

این نشست محرمانه از سوی جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و با حضور شمار اندکی از سناتورهای سنای این کشور به منظور بررسی حادثه قتل جمال خاشقجی برگزار شد.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از “درگیری” با چند نفر در داخل کنسولگری “فوت” کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ای خفه و کشته شده است.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار