وضعیت وخیم میراث فرهنگی و تاریخی در شهرهای سیل زده ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ایران با اشاره به شدت بارش باران در استان‌های مختلف کشور و جاری شدن سیل در تعدادی از استان‌ها گفت: وضعیت بناهای تاریخی قرار گرفته در استان گلستان مانند پل «آق قلا» و بخشی از دیوار بزرگ گرگان و محوطه‌های کاوش شده که در بستر رودخانه هستند، وخیم گزارش شده است . متاسفانه  آن‌ها آسیب‌های جدی دیده‌اند .

وی افزود: ترک‌های نقش رستم متاسفانه در حال باز شدن هستند و وضعیت بحرانی است.در حمام و بازار وکیل آبگرفتگی به وجود آمد که خوشبختانه این مشکل در حال رفع شدن هست. بناهای ساسانی فارس نیز آسیب‌های جزیی دیده‌اند، اما در معرض جدی تهدید باران و سیل هستند.

طالبیان گفت:  وضعیت پل‌های تاریخی در مسیر زاینده رود بر اثر سیلاب نگران کننده است .در سیستان و بلوچستان به دو بنا در چابهار و زاهدان بر اثر بارندگی شدید آسیب وارد شده است. بخش از پایه و طاق آجری پل کشکان در استان لرستان تخریب شد، همچنین بستر پل کلهر شسته شده ولی پایه‌ها فعلا تخریب نشده‌اند، اما تهدید همچنان باقی است. پل «افرینه»‌ نیز در آب غرق است.

وی تصریح کرد: بافت‌های تاریخی «لافت» و «بستک» و «بندر پل» و «رویدر» در هرمزگان نیز دچار آسیب شده‌اند.علاوه بر خسارت‌های وارد شده به شهرهای تاریخی دزفول و شوشتر و تهدیداتی که پیش روست، آثار شوشتر نیز در معرض جدی باران و سیل هستند، 

به گفته طالبیان، مسئولان میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز  از آسیب‌های مختلف در بناها و مجموعه های تاریخی خبر داده‌اند که برخی از آنها نگران کننده است و به مرمت اضطراری نیاز دارند.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار